„Dziupla przyciąga jak magnes, emanuje pozytywną energią i sprzyja kreatywnej wyobraźni. Piszę to z pełnym przekonaniem doświadczając wszystkiego na własnej skórze. Małe jest piękne, a „Dziupla”, co wydaje się zupełnie zrozumiałe, jest miejscem przytulnym i swojskim. W ciepłe wieczory zachęca do przycupnięcia na zewnątrz, w otoczeniu krajobrazów górskich, a przebłyski zachodzącego słońca w tej różnobarwnej aureoli drzew i krzewów, nastrajają niezwykle pozytywnie. Chce się żyć i coś z siebie dać innym, a to jest cenniejsze niż złoto.
Rozpisałem się patetycznie, co może razić Czytelnika oczekującego konkretów. Spróbuję wyrazić się jaśniej.
Działo się to na wiosnę Anno Domini 2011 roku (A wiosna była piękna tego roku…) w przeuroczej wsi Łomnica, w nowo otwartym domu noclegowym z restauracyjką o przyjaznej nazwie „Dziupla”. Tam to właśnie zrodziła się myśl – idea grupy partnerskiej kilku osób, by nie czekać z założonymi rękami, aż nam gwiazdka spadnie z nieba, ale wziąć się do roboty w imię coraz modniejszych haseł o tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
„Ruszymy z posad bryłę świata” śpiewano ongiś w rewolucyjnej pieśni „Międzynarodówka”.
My postanowiliśmy „ruszyć z posad” tych, którzy już pracują tu i ówdzie, a także dać pole do działania tym, którzy poszukują zajęcia lub korzystają z „zasłużonego odpoczynku” na emeryturze, a wszystko po to, by świat, w którym żyjemy uczynić lepszym i piękniejszym.
Istotą ruchu jest łączenie doświadczenia i rozwagi osób starszych z energią i entuzjazmem młodych. I w ten sposób wyklarowała się nazwa Stowarzyszenia - Twórczy Łącznik Umysłów - „TŁUM”.
Cele działania organizacji są różnorodne. Od pomocy społecznej, działalności charytatywnej, ochrony i promocji zdrowia do podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości i rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Ważnymi celami są działania na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób niepracujących, aktywizacja osób w wieku emerytalnym, wspieranie wspólnot i społeczności lokalnych, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, rozwój kultury fizycznej, sportu, wypoczynku i rekreacji. Bardzo ważnymi są też cele dotyczące rozwoju turystyki i krajoznawstwa.
Jak zawsze w społecznym działaniu muszą być liderzy. Naszemu przedsięwzięciu od samego początku przewodzili: Monika i Ilona ( młode entuzjastki z Głuszycy, zarazem Przewodnicząca i Wice powołanego Zarządu Stowarzyszenia), Małgosia i Marek (gospodarze „Dziupli” w Łomnicy, Członkowie Zarządu). Dołączył do nich kolejny młodzieżowiec, Kamil z Głuszycy (też Członek Zarządu) oraz trzech nobliwych panów (Andrzej i dwóch Stanisławów, zarazem Komisja Rewizyjna), którzy „z niejednego pieca chleb jedli i w niejednej podobnej inicjatywie uczestniczyli. W ten sposób wyłoniła się grupa inicjatywna, powiększona o kolejne osoby, w sumie 15 osób, potrzebnych do założenia Stowarzyszenia.
Z pierwszym poważnym zadaniem jakim było złożenie wniosku do sądu, opracowanie statutu i rejestracja Stowarzyszenia, Zarząd poradził sobie „na medal”. Duża w tym zasługa Ilony mającej w tym doświadczenie z uwagi na pracę w wałbrzyskim centrum organizacji pozarządowych. Już na koniec czerwca mogliśmy z dumą i satysfakcją „pieścić oczy” najważniejszym dokumentem - Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej o zarejestrowaniu Stowarzyszenia Twórczy Łącznik Umysłów „Tłum w Głuszycy, z siedzibą w Łomnicy. Tak więc staliśmy się pełnoprawną organizacją pozarządową gotową do twórczych przedsięwzięć.
Zanim uzyskaliśmy moc prawną podjęliśmy się realizacji pierwszych inicjatyw, aby się wzajemnie lepiej poznać w działaniu i sprawdzić możliwości organizacyjne. Były to działania tym ważniejsze, że prowadzone na zasadzie „pospolitego ruszenia”. Nie mamy aparatu administracyjnego ani środków finansowych, a pomysł z zabawą dla dzieci w Parku Jordanowskim w Głuszycy wymagał dużej sprawności organizacyjnej i niezbędnych materiałów, takich jak kartony, farby, pędzle, nagłośnienie, itp.
O tych pierwszych inicjatywach „Tłumu” możemy przeczytać i obejrzeć fotografie w kronice (bo Stowarzyszenie założyło własną kronikę), a zainteresowanych zapraszamy do „Dziupli” w Łomnicy by wszystko co tu napisałem skonfrontować z rzeczywistością.
"Corpus delicti" dobrej wiosennej atmosfery, to fotografie naszych Rodaków, autorów wierszy o Głuszycy, Romany i Marka na czerwcowych spotkaniach z poezją, m. in. w łomnickiej "Dziupli".
bardzo ciekawy blog.... a okolice bliskie sercu...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie