Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

wtorek, 24 lipca 2012


Podróż w nieznane  -  Przełęcz Woliborska


Wolibórz od strony Przygórza

miejsce biwakowe na Przełęczy Woliborskiej
  Z Sokolca możemy jechać do Pieszyc przez Przełęcz Jugowską, możemy też pojechać dalej przez dużą wieś Jugów i Przygórze, by w Woliborzu dojechać do drogi 384 prowadzącej z Nowej Rudy do Bielawy. Droga ta przecina jak skalpelem pasmo Szerokiej w  południowej część Gór Sowich, prowadząc malowniczymi, ciasnymi serpentynami przez mało znaną, choć piękną krajobrazowo Przełęcz Woliborską (711 m. npm.). W okresie międzywojennym miejsce to było znane i często odwiedzane przez turystów, stała tu gospoda z miejscami noclegowymi, dziś mamy tylko parking i zagospodarowane miejsce odpoczynku przy skrzyżowaniu z bocznymi drogami leśnymi. Krzyżują się tu szlaki turystyczne z Przełęczy Srebrnej do Przełęczy Jugowskiej i do Nowej Bielawy.
Przełęcz Woliborska nie cieszy się taką renomą jak Przełęcz Jugowska, bo nie ma tu schroniska i wyciągu narciarskiego. A szkoda, bo jest to bardzo interesująca i warta poznania część Gór Sowich. Udając się z parkingu na Przełęczy na małą przechadzkę leśnymi duktami możemy podziwiać urok gór z różnych miejsc widokowych  i rozkoszować się pięknem lasów z urozmaiconą szatą roślinną.
Odcinek drogi prowadzący przez Przełęcz Woliborską to kręta, wąska szosa górska, stąd jest wykorzystywany do organizacji rajdów samochodowych i wyścigów kolarskich.
Na uwagę zasługuje również położona u stóp gór w Obniżeniu Noworudzkim duża wieś Wolibórz. Ciągnie się na długości prawie 5 kilometrów, wzdłuż rzeki Woliborki, na wysokości 430-540 m. Z końcem XIX wieku była punktem wycieczek, znajdując się na popularnej trasie turystycznej do Srebrnej Góry. We wsi były dwie gospody z miejscami noclegowymi. Ranga wsi wzrosła z chwilą uruchomienia linii kolejowej ze Ścinawki Średniej przez Słupiec i połączenie jej w 1906 roku tzw. kolejką sowiogórską  przez Przełęcz Srebrną do Srebrnej Góry. Wówczas to w górze wsi zbudowana została stacja kolejowa. Po wojnie rozebrano zarówno odcinek kolejowy do Srebrnej Góry jak również stacje kolejową . Wolibórz jest dużą, rozwiniętą wsią rolniczą, stając się coraz bardziej osiedlem mieszkaniowym Nowej Rudy. Wieś posiada potencjalne możliwości rozwoju turystycznego, ale jak dotąd brak wyraźnych, skutecznych przedsięwzięć w tym zakresie.
Warto się wybrać na przejażdżkę samochodową na Przełęcz Woliborską, a w dalszej kolejności do interesującej pod każdym względem i pięknej Bielawy. To podróż przynosząca wiele pozytywnych wrażeń.

2 komentarze:

  1. Witam i informuję, że jeżeli ktoś chciał by dalej wybrać się do Bielawy to proponuję w Jodłowniku skręcić na Ostroszowice.
    Gdzie można zobaczyć ciekawe obiekty o których pisałem wcześniej, następnie przejechać malowniczą drogą
    do Myśliszowa gdzie po drodze zobaczymy panoramę Gór Sowich i całą drogę od przełęczy którą przebyliśmy.
    Po przejechaniu około 200 m ujrzymy następną panoramę z widokiem na Myśliszów, Bielawę, Dzierżoniów i Masyw Ślęży.
    Pozdrawiam i życzę niezapomnianych wrażeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję bardzo Panie Krzysztofie za ten uzupełniający komentarz. Muszę się tam wybrać i zrobię to jak najszybciej. To jeszcze jeden przykład jak wiele mamy ciekawych miejsc wciąż jeszcze mało znanych. Serdecznie pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń