Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

czwartek, 25 sierpnia 2011

Skrzyżowanie Siedmiu Dróg



Konia z rzędem temu, kto bez chwili namysłu odpowie czego dotyczy ta nazwa geograficzna. Nie myślę tu o przewodnikach  turystycznych po ziemi wałbrzyskiej, ani zaawansowanych turystach. Wielu z nich było w tym miejscu już nie raz i jak się spodziewam, są oni tak samo przekonani jak ja, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Sudetach, choć niestety, mało znane i niedostatecznie wypromowane. Wałbrzyszanie cenią sobie głównie Chełmiec, który króluje nad miastem. Rysujące się nieopodal w kierunku zachodnio- północnym wierzchołki pasma górskiego, zamykające rozległą kotlinę śródgórską, którą wypełnia miasto, sprawiają wrażenie jakby były zbyt  dalekie i należały do innego świata
A przecież jest to pasmo tych samych Gór Wałbrzyskich, w których leży Chełmiec, tylko nieco oddalone z Trójgarbem i Krąglakiem, buszujące w chmurach i zasłaniające horyzont.
W Górach Wałbrzyskich mamy jeszcze pasmo Gór Czarnych z Borową o trzy metry wyższą od Chełmca (Borowa- 854 m, Chełmiec – 851 m npm.), ale ciągnące się w przeciwnym kierunku południowym.  Nas interesuje w tym momencie miejsce, o którym mowa w tytule dzisiejszego postu.
Skrzyżowanie Siedmiu Dróg to niezwykle urokliwy węzeł dróg leśnych w pólnocnej części masywu Trójgarba na przełęczy o wysokości 595 m npm.  Krzyżują się tutaj dukty leśne z Witkowa i Jaczkowa oraz Starych i Nowych Bogaczowic. Przebiega również zielony szlak z Marciszowa przez Krąglaka i Gostkow na Trójgarb i dalej do Lubomina. Tędy biegnie też atrakcyjna trasa rowerowa kolarstwa górskiego MTB, do której dołączył niedawno Wałbrzych. Są to drogi kręte, z ostrymi podjazdami, o różnym stopniu trudności Wokół przełęczy rośnie las mieszany, wszystkie drogi prowadzą wśród gąszczy leśnych, choć gdzieniegdzie napotkać można miejsca widokowe i odkryte polany. Ze zboczy spływają liczne, na ogół drobne dopływy górskich rzek Strzegomki , Czyżyki, Jabłonicy, Leska i Cekliny. Sam Trójgarb, to trójwierzchołkowy szczyt o wysokości 757, 778, 738 m  npm. Dawniej na najwyższym  z nich była  drewniana wieża widokowa z 1882 roku, a pod nią stylowy bufet , co przyciągało turystów podobnie jak Wielka Sowa w Górach Sowich. Po wojnie wieża i bufet uległy zniszczeniu. Obecnie jedyną bazę stanowi nieco niżej położona Bacówka „Pod Trójgarbem” w Lubominie, skąd możemy podziwiać rozległą panoramę Pogórza Wałbrzyskiego. Ta część Gór Wałbrzyskich, to prawdziwy raj dla turystów pieszych. Można wybrać się na wycieczkę zarówno kilkugodzinną jak i całodniową. Trzeba tylko zajrzeć do mapy lub poszukać informacji na internetowych stronach turystycznych i z rozwagą zaplanować trasę.

1 komentarz:

  1. W niedzielę 15 01 przywitała nas piękna zima wybraliśmy się na wycieczkę wejście zielonym powrót żółtym
    Miejsce muszę przyznać urokliwe
    Bacówka pod Trójgarbem nieczynna

    OdpowiedzUsuń