Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

piątek, 23 grudnia 2016

Wiara czyni cudaWprawdzie miałem się nie odzywać  aż po świętach, ale  po niepokojących wieściach o postawie naszych hierarchów, oderwanych chyba od rzeczywistości i zupełnie zagubionych w interpretacji słowa Bożego zawartego w Biblii ( passus z księdzem prof. Alfredem Wierzbickim z lubelskiego KUL-u) przypomnę wierszyk napisany przeze mnie z okazji nominacji  papieża Franciszka w stolicy Piotrowej:


Śpiew motyli

tu w  biskupim pałacu jest moje królestwo
a przez okno się ścieli dal sina
dobrze jest patrzeć z góry
mieć świat u stóp niepodległy
a jednak przecież zawisły
niezdolny ulecieć w przestworza
dobrze jest być motylem

zawieszony w strzelistej framudze
rozpościeram skrzydełka motyle
było nie było polecę
bo czuję tak mocne jak nigdy
fizyczne przyciąganie ziemi
wiem, ona chce mnie przygarnąć,
przyroda umiera bez motyli

to nic, że tu jest mój azyl
siedzę sobie jak władca na tronie
pełzające po ziemi robaczki
zadzierają do góry głowy,
by się kornie mogły pokłonić
nie potrafią oderwać oczu
od mozaiki motylich kolorów

nie, nie mogę już dłużej czekać
czuję -  nadeszła pora
prosto z Rzymu od motyla Franciszka
dość bujania w obłokach pychy
zadufania w swej omnipotencji
gdy na dole zagubione kwiaty
oczekują, by je zapylić

wiem że mogę
motylem jestem !


Pomarzyłem sobie w świątecznej aurze o idei, choć wiem, że marzenia o tym, że hierarchowie  będą zdolni zbliżyć się do ludu, zacząć mówić ich językiem, potraktować jak  równorzędnych partnerów, wznieść się ponad podziały partyjne, nie dzielić wiernych na kategorie lepszego i gorszego sortu, to tak samo, jak śpiew motyla. Trzeba czekać na cud. Mówią, że wiara czyni cuda !

Fot. Zbigniew Dawidowicz

4 komentarze:

 1. Franciszek skończył 80 lat i co niektórzy hierarchowie na świecie kopią pod nim dołki,chcąc go wysłać na emeryturę.To długi temat.

  Piękna Zima czyni cuda?To już każdy sam musi ocenić...
  https://sideofthehouse.wordpress.com/2016/12/19/bks-draft-save-this-as-a-test/
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękjuę Henryku za komentarz i interesującego linka. Zgadzam się, że prawdziwqe cuda są dziełem natury. Pozdrawiam i życzę radosnych, refleksyjnych świąt !

   Usuń
 2. Tym razem mogę tylko powiedzieć,że wypowiedz ks.prof.Alfreda Wierzbickiego mnie się spodobała.To chyba po Ks.Tischnerze i bp.Pieronku i jednym Dominkaninie chyba Chyżyński kolejny odważny duchowny,który w sposób prosty i zrozumiały odważył się skrytykować kler/nie tylko kierarchów/.Ciekawy jestem najbliższych świątecznych kazań w kościołach.Wesołych świąt.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewam się w świątecznych homoliach naszych świątobliwych niczego nowego, co można usłyszyć w czasie kazań Prezesa PiS-u, tylko one nazywają się orędziem. Ale w święta możemy uciec od realnego świata i pobujać trochę w obłokach iluzji świątecznej z choinką, iluminacjami , kolędą. Od czasu do czasu wysyłasz w facebooku znakomite muzyczne linki i życie staje się piękniejsze! dzięki Ci za to i za życzenia świąteczne!

   Usuń