Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

środa, 14 grudnia 2016

Pamiętajmy o życzeniach świąteczych !


Do świąt Bożego Narodzenia mamy już niewiele czasu. Gdzieś tam  w zanadrzu głowy kiełkuje świadomość, że trzeba pamiętać o naszych bliskich. Czas leci szybko. Piękną  tradycją jest składanie sobie z okazji świąt życzeń świątecznych.

Warto więc by tej  pięknej tradycji poświęcić chwilę uwagi.

Kolorowe, nastrojowe kartki świąteczne wypełnione po brzegi ręcznie wypisanymi zwrotkami życzeń, stanowiły niegdyś niezwykle cenne dopełnienie staropolskiej tradycji świątecznej. Czynność układania tekstów rymowanych dowodziła szacunku i uznania dla adresata. Wierszem składały życzenia najczęściej białogłowy, ale uchodziło to za honor i grzeczność niebywałą, jeśli rymowankę świąteczną dla swej wybranki podpisywał młodzian. Dość często konstruując wiązankę życzeń wzbogacano je stosownym mottem ze znanej kolędy lub pastorałki, bądź też cytatem głośnego mistrza. Ale najcenniejszymi były autentyczne, samodzielne życzenia znamionujące osobisty, bezpośredni stosunek do osoby adresata. W miarę upływu czasu pojawiły się rymowanki pół żartem, pół serio, dowcipne, wesołe, humorystyczne, chociaż te ostatnie częściej dotyczyły imienin, urodzin, zaręczyn, ślubów i jeszcze innych okoliczności, bo święta lub nowy rok mają swoją niezbywalną powagę.

W obecnej dobie rozwoju cywilizacji wirtualno – internetowej i hipermarketowej układanie rymowanek świątecznych wydaje się prostackim anachronizmem. W internecie możesz znaleźć  niezliczoną ilość gotowych tekstów życzeń i obrazków, zaś w marketach kartki świąteczne ze złoconymi, standardowymi życzeniami. Po co więc wysilać umysł, to konserwatyzm, a świat musi iść z postępem, wystarczy wysłać SMS-a lub gotowy tekst z obrazkiem pocztą mailową i masz życzenia z głowy. Na szczęście coś tam jeszcze pozostało z dawnej tradycji, obliguje nas ona, by wysyłając SMS-a lub maila  postarać się, by tekst był w miarę dowcipny, inteligentny, a najlepiej jeszcze rymowany.

Mamy więc szerokie pole do popisu. 

Do dzisiejszego postu wybrałem kilka wierszowanych życzeń świątecznych i noworocznych, które mogą stanowić zachętę do wykrzesania z siebie odrobiny talentu i samozaparcia, by sprawić cenionej przez siebie osobie miłą sercu niespodziankę i przyjemność:

Teksty autorów nieznanych:

             ***  
                
Jak obyczaj każe stary
według ojców naszych wiary,
chcemy złożyć Wam życzenia
z dniem Bożego Narodzenia.

Niech ta Gwiazda Betlejemska,
która wschodzi tuż po zmroku
da Wam szczęcie i pomyślność
w nadchodzącym Nowym Roku !


                ***                  

Skacze aniołek, skacze po chmurkach,
błyszczy gwiazdkami w niebiańskich piórkach,
niesie w koszyczku bańki i świeczki
w puklach warkoczy złote dzwoneczki,
tymi cackami obdarzy Ciebie
byś w święta była jak w siódmym niebie.
Ślę Ci życzenia szczęścia, radości,
niech miłość w sercu Twoim zagości.

Mam też własne, osobiście sporządzone propozycje rymowanych życzeń:

            ***   
                      
Święta idą, idą święta
cała Polska uśmiechnięta,
choćbyś się poczuła gorzej
musisz Miła być w humorze,
być wesołym - polski zwyczaj,
uświęciła go tradycja,
choćby Ci dokuczał ziąb,
a w dodatku bolał ząb,
nie rób już skwaszonej miny,
nie odstępuj od rutyny,
nikt nie może iść pod prąd:
Wesołych Świąt !
Wesołych Świąt !

          ***

Hej kolęda, kolęda!
Niech zapachnie choinka jak lawenda,
Złota gwiazdka niech zawiśnie na jej szczycie,
No bo Ciebie nie łatwo zachwycić.
Wigilijny, świąteczny wieczór
Winien być dla Ciebie poezją,
Wszystkie cacka z choinki i przybrania
Winny śmiać się do Ciebie i kłaniać,
Niech ten stół wigilijny, rodzinny,
Będzie słodki, pachnący, niewinny.
Bo Ty jesteś jak drożdżówka czeska,
lśnisz urodą niczym "laska nebeska"
 i jasnością brzóz emanujesz,
kiedy w święta "z wierszem spacerujesz".

Więc życzenia te składam najszczersze
I co ważne - pisane wierszem !


         ***

by w Wigilię na choince
igły złotem lśniły,
migotliwe świateł błyski
w oczach się iskrzyły,

wypełniały całą duszę
poczuciem błogości,
by majestat świętej ciszy
w sercu się rozgościł,

a przy stole wigilijnym
najbliższa rodzina
niech brzmi chórem głos kolędy
„Matka rodzi Syna”…

Niech świąteczna ciepła aura
na stałe zagości,
by przenigdy nie zabrakło
ciepła i czułości !


No właśnie, ciepła i czułości życzę moim Czytelnikom zarówno przed świętami  jak i wtedy, gdy na niebie zapali się gwiazdka betlejemska, widomy znak, że czas na Wigilię, a przed nami cudowne święta Bożego Narodzenia.

1 komentarz:

  1. Witam!Dobre te ściągawki na święta.Ty zawsze byłeś w tym dobry.Ile razy otrzymywaliśmy od Ciebie kartki to cała rodzina kolejno zapoznawała się z tymi wersami przesyłanymi jako życzenia świąteczne.Nie pamiętam wszystkich ale naprawdę były piękne.Ja od pewnego czsu przestałem lub przestaję pisać kartki a życzenia składam telefonicznie/mam tani abonament/.Ale korzystając z okazji pragnę złożyć Tobie i Twojej rodzinie naserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia a ponadto zdrowia,szczęścia,miłości oraz dalszych sukcesów na niwie epickiej i lirycznej w Nowym2017 Roku ,do tego wiernych stałych czytelników Twojego blogu abyś osiągnął zaczarowaną liczbę 500000 czytelników.Serdecznie pozdrawiam,ponadto pozdrowienia i ukłony dla Kazi.Zadzwonię dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.

    OdpowiedzUsuń