Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

czwartek, 28 lipca 2016

Laurka dla Papieża


Zdecydowałem się przypomnieć mój wiersz pisany  po pozytywnych wieściach płynących ze stolicy Piotrowej o poczynaniach nowego papieża. Ułożyły mi się spontanicznie strofy białego jak sutanna papieska wiersza, który dedykuję naszym hierarchom z okazji wizyty Papieża Franciszka w Polsce.


Śpiew motyli

tu w pałacu jest moje królestwo
a przez okno się ściele dal sina
dobrze jest patrzeć z góry
mieć świat u stóp niepodległy
a jednak przecież zawisły
niezdolny ulecieć w przestworza
dobrze jest być motylem

zawieszony w strzelistej framudze
rozpościeram skrzydełka motyle
było nie było polecę
bo czuję tak mocne jak nigdy
fizyczne przyciąganie ziemi
wiem, ona chce mnie przygarnąć,
przyroda umiera bez motyli

to nic, że tu jest mój azyl
siedzę sobie jak władca na tronie
pełzające po ziemi robaczki
zadzierają do góry głowy,
by się kornie mogły pokłonić
nie potrafią oderwać oczu
od mozaiki motylich kolorów

nie, nie mogę już dłużej czekać
czuję -  nadeszła pora
prosto z Rzymu od motyla Franciszka
dość bujania w obłokach pychy
zadufania w swej omnipotencji
gdy na dole zagubione kwiaty
oczekują, by je zapylić

wiem że mogę
motylem jestem !


Pomarzyłem sobie w wyjątkowej aurze Światowych Dni Młodzieży o idei zbliżenia nominatów duchownych do prostego człowieka, choć wiem, że marzenia o hierarchach, którzy  będą zdolni zbliżyć się do ludu, zacząć mówić ich językiem, potraktować jak  równorzędnych partnerów, to tak samo, jak śpiew motyla. Ale Papież Franciszek stanowi wyjątek. Przekonały mnie do niego słowa, które są dla mnie najlepszą ewangelią:

„Nie jest konieczna wiara w Boga, żeby być dobrym człowiekiem. W pewnym sensie tradycyjne pojęcie Boga jest dziś przestarzałe. Można być człowiekiem uduchowionym, nie będąc religijnym. Nie jest konieczne pójście do kościoła po to, żeby dać pieniądze na tacę.

Dla wielu ludzi Bóg jest wszędzie wokół nich. W Przyrodzie.

Wielu najwspanialszych ludzi nie wierzy w Boga, niektóre zaś z najgorszych czynów ludzkości były wykonywane w Jego imieniu…”


Trudno uwierzyć, że te słowa tak oczywiste i mądre wypowiedział sam Papież. Okazuje się, że wśród wierzących w Boga są wspaniali duchowni, którzy mają odwagę powiedzieć prawdę.

5 komentarzy:

 1. Zwierzęta mają duszę?
  "9 lipca 2016
  Pan Anatol,od niedawna mieszkaniec Jedliny-Zdroju,wyszedł na spacer ze swoją 11 letnią suczką rasy amstaff o wdzięcznym imieniu Tigra.Kiedy byli pod lasem na terenie Kamieńska,pan Anatol zmagający się z problemami zdrowotnymi,stracił przytomność.Tigra widząc,że jej pan upadł i nie rusza się,pobiegła do oddalonej kilkaset metrów drogi wiodącej w kierunku Wałbrzycha.Wbiegła na jezdnię,stanęła i wymusiła zatrzymanie nadjeżdżającego autokaru z turystami.Z relacji pasażerów pojazdu wynika,że Tigra skakał,szczekała,jakby sugerując im,by poszli za nią.Za rezolutnym zwierzęciem,które pobiegło ponownie w kierunku lasu,ruszyła grupa pasażerów.Wśród nich był lekarz z Chorwacji.To właśnie on do czasu przyjazdu zespołu PR z Wałbrzycha reanimował nieprzytomnego pana Anatola.Nim na miejsce dotarli pracownicy z wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt,by zabrać Tigrę,była pod opieką mieszkającej w Jedlinie-Zdroju pani Malwiny Witek,technika weterynarii"./fragment-Panorama Kłodzka/

  Tigra z paszportem i wszczepionym czipem jest już w Niemczech u córki pana Anatola.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, że można mówić, iż zwierzęta mają duszę, natomiast niewątpliwie mają inteligencję, a także intuicję, która pozwala im ratując swego pana zabezpieczać także swój byt. Na pewno jest to zdarzenie wzruszające. I takich przykładów mamy więcej.

   Usuń
  2. 28 lipca 2016.Rabat,Maroko.Słoń na wybiegu podnosi duży kamień i wyrzuca w powietrze uderzając siedmioletnie dziecko w tył głowy.
   Dziecko traci przytomność i umiera w pobliskim szpitalu.
   Morderstwo?
   www.dailymail.co.uk/home/index.html

   Usuń
 2. Staszu! To samo miałem na myśli zanim zacząłem czytać Twój blog.Dzisiaj w Częstochowie powiedział jeszcze więcej a słowa te odnosiły się do rządzących.Tylko się zastanawiam,czy oni zrozumieli coś z tych słów.Czy tylko siedzieli i patrzyli w obiektyw kamery a słów Papieża ne słuchali,bo przecież oni wszystko wiedzą i nie potrzebują pouczeń.Oni tylko słuchają prezesa i patrzą czy prezes jest uśmiechnięty,czy ma spojrzenie surowe/jeżeli to drugie to trzeba coś zrobić aby znów być w jego łaskach/.Powtarzam to już któryś raz "O tempora,o mores".To tyle na dziś.A wracając do wierszyka to ładny,szczególnie ostatnia zwrotka

  OdpowiedzUsuń
 3. www.youtube.com/watch?v=uMfk5UeGw4E
  Teoria spiskowa?
  Sondaż przeprowadzony wśród Jankesów pokazuje,że z pośród wszystkich ras najbardziej chcieliby przyjąć imigrantów europejskich(białych).
  Najmniej lubiani są imigranci z Bliskiego Wschodu.Od 1965 roku nastąpiło ograniczenie z Europy.Z jakiegoś powodu politycy i Watykan,
  w ciągu ostatnich dekad mają obsesję na tle różnorodności(multi-kulti).
  Tak naprawdę,jest to"ludobójstwo białego człowieka"(White genocides).

  "Jeśli Europa Zachodnia się nie obudzi,to być może będziemy musieli przenieść się do Europy Wschodniej"-B.Holst dla"Norway Well".
  https://en.wikipedia.org/wiki/White_genocide_conspiracy_theory

  "Hommagea Kieślowski"odbędzie się w Sokołowsku w dniach 9-11 września.
  Gdy K.Kieślowski był dzieckiem,jego ojciec chorował na gruźlicę i Sokołowsko było jednym z miejsc w którym zamieszkali na dłużej ze wzgl.
  na zdrowy klimat.W Sokołowsku,w Górach Suchych na Dolnym Śląsku do dziś
  stoi dom,w którym mały Krzysztof spędził dzieciństwo.
  Więcej na stronie festiwalu:hommageakieslowski.pl

  OdpowiedzUsuń