Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

niedziela, 28 maja 2017

Was ist Aufklärung ?
To czym chcę zainteresować moich Czytelników jest drobniutkim wycinkiem z przebogatej w podobne rozważania  historycznej epopei – „Księgi Jakubowe” – Olgi Tokarczuk. Rozdział 28 tej księgi rozprawia o rozterkach intelektualnych jednej z rodzin żydowskich, która przemieściła się  do Austrii  po I rozbiorze Polski..
 
 Co to jest Oświecenie? Takie właśnie pytanie zadają sobie Rudolf i Gertruda Ascherbachowie, kiedy to po wyjeździe ze Lwowa w 1784 roku znaleźli się w cudownym Wiedniu. Odpowiedzi na to pytanie szukają wspólnie starsi już wiekiem, on kolekcjoner książek, ona lekarz okulista, przy okazji popołudniowego relaksu w kawiarni wiedeńskiej. Zwracam uwagę, to był początek ostatniego ćwierćwiecza XVIII wieku. W kawiarni wiedeńskiej można było usiąść na zgrabnych krzesełkach z giętkiego drewna i zamówić sobie herbatę z Chin, kawę z Turcji, czekoladę z Ameryki, a do tego słodki torcik, który zjada się małą łyżeczką powoli, smakując każdy kęs. Na półce przy wejściu znajdowały się gazety, to nowa moda, która podobno przyszła prosto z Niemiec i Anglii. Dzięki temu do rozkoszy smakowych można było dołożyć komfort zdobycia interesujących informacji o tym, co się dzieje w kraju i na świecie.

W  ówczesnej wiedeńskiej prasie dominował temat nowych prądów Oświecenia, które pozwalały inaczej niż dotąd patrzeć na świat i rolę człowieka w jego poznaniu.

To było intrygujące wówczas pytanie dla obojga intelektualistów, którzy zdobyli się na poważny  wydatek – zakup sześćdziesięciu tomów „Universalu Lexikon” Johanna Heinricha Zelera, co dobrze świadczy o ich wszechstronnych zainteresowaniach.

W „Encyklopedii” Diderota wyczytali wcześniej:

„Istnieje niezliczona ilość punktów widzenia, poprzez które można wyrazić zarówno świat materialny, jak i świat idei, a liczba możliwych systemów przekazywania ludzkiej wiedzy jest tak samo wielka jak liczba tych punktów widzenia”.

No właśnie, pojawił się niedawno na Zachodzie nowy punkt widzenia świata i życia na ziemi. Chodziło o to, by zdefiniować pojęcie Oświecenia, wyszlifować to słowo. Można się zgodzić z tym, że w życiu ludzkim rozum jest najważniejszy, ale poważny niepokój wzbudza refleksja, że tam gdzie jest jaskrawo pojawia się cień. Im mocniejsze światło, tym intensywniejszy cień. Ascherbach podziela opinię Mendelssohna, że Aufklärung dla kultury jest tym samym, czym teoria dla praktyki. Oświecenie ma więcej wspólnego z nauką, z abstrakcją, kultura zaś jest doskonaleniem kontaktów międzyludzkich za pomocą słowa, obrazu, sztuk pięknych. 

Jeśli zgodnie z ideą Oświecania człowiek powinien posługiwać się tym, co ma najważniejszego, czyli rozumem, to przestają być ważne kolor skóry, rodzina, z jakiej pochodzi, czy religia, jaką wyznaje, czy nawet płeć.

Oto wniosek wysnuty przez myślicieli Oświecenia  w połowie XVIII wieku.

Czytam o tym wszystkim w książce Olgi Tokarczuk z zażenowaniem gdy pomyślę, jak się odnoszą we współczesnej Polsce władze państwowe do unijnej akcji pomocy uchodźcom syryjskim. Linia polityczna rządu jest wyraźna – należy zamknąć przed nimi granice, bo w ten sposób uchronimy się przed islamskim terroryzmem. Nie ma mowy o przyjęciu przynajmniej siedmiu tysięcy uchodźców, czego domaga się Unia Europejska. Premier rządu oświadcza wyraźnie – nas nie stać na tworzenie takich jak we Włoszech korytarzy humanitarnych dla najbardziej potrzebujących uchodźców. 

Program korytarzy humanitarnych popiera mocno papież Franciszek, a polski Kościół jest gotowy do wspierania takiej akcji. Ale w tym roku ogłoszonym przez PiS rokiem cudu fatimskiego nie ma mowy o cudzie ratowania Syryjczyków, którzy podobnie jak Polacy w czasie II wojny światowej, uciekają dla ratowania życia ze swej, ogarniętej pożogą wojenną ziemi ojczystej. 

PiS afiszuje się wszędzie jako partia działająca ściśle według przykazań boskich. Posłowie PiS-u mają pełne gęby frazesów o wierności dla  religii chrześcijańskiej. 

Sprawa uchodźców syryjskich, to jaskrawy przykład obłudy i zakłamania rzekomych przyjaciół Kościoła i  wielbicieli Ojca Rydzyka.

15 komentarzy:

 1. Dlaczego bogate kraje arabskie nie tworzą korytarzy humanitarnych?
  Sunnici i szyici nienawidzą się jak Tutsi i Hutu.
  Widzę,że tęskno Panu za"tańcem z mieczami":
  https://www.liveleak.com/view?i=3fe_1421494996

  Taki"taniec"na chodniku,odbywa się tam co drugi dzień.Tańczą tylko z kobietami z Birmy,Sri Lanki,Bangladeszu,Indii,które są tam traktowane jak śmieć.A co robią z pięknymi Słowiankami od wieków,to Pan doskonale wie.

  Może spełni się kiedyś Pana marzenie i Prezesa piorun trzaśnie:)
  Bowiem uderzenie pioruna to wiadomości od Matki Natury:szybkie i wściekłe"wiadomości",które przypomną Prezesowi,kto tu rządzi i dozna"Oświecenia".Taka typowa"wiadomość"trwa tylko ułamek sekundy,ok.200 mln volt z prędkością światła z wezwaniem do św.Piotra,albo...
  Roy Sullivan został uderzony przez piorun,nie dwa razy,nie trzy razy,
  ale siedem razy i ocalał.R.Sullivan został wybrany jako jeden z siedmiu najbardziej pechowych ludzi jacy kiedykolwiek istnieli.Był pracownikiem Parku Narodowego-w górach,a tam Matka Natura często przysyła
  wiadomości.Niestety dopadł go seryjny samobójca.Podejrzana była także żona.Prezes żony nie ma a za piorunochron służy mu armia zawsze ujemnie naładowanych posłów PO i Nowoczesnej-jest bezpieczny!

  Szansa,że kogoś piorun walnie siedmiokrotnie to:
  1 na 100000000000000000000000000000000

  "Jeśli nadchodzi burza,trzymajcie się wszyscy ode mnie z daleka!"
  https://en.wikipedia.org/wiki/Roy_Sullivan

  Wczoraj byłem w górach-uczciłem 111 urodziny wieży na Wielkiej Sowie.
  Dzisiaj idę w góry-rajd samochodowy na Walimskich Patelniach-także góry.Jak ktoś ma pecha,to przy bezchmurnym niebie może zostać uderzony piorunem.

  A kto z nami nie wypije...
  https://www.youtube.com/watch?v=WmzYdRE0vgw
  Pozdrowienia.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnimy się Henryku w punkcie widzenia sprawy uchodźców. Pan widzi "tańce na chodniku" Arabów, a ja widzę tysiące umierających z zimna lub głodu uciekinierów, zwłaszcza kobiety i dzieci, których świat cywilizowany nie powinien pozostawić na pastwę losu.
   Parę tysięcy uchodźców w wielomilionowym kraju, nie powinno stanowić zagrożenia jeśli obejmie się ich należytą opieką, a także nadzorem.
   Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło, by życzyć Prezesowi by go piorun trzasnął.To nie jest moje marzenie. Natomiast mam nadzieję, że On i jego partia po prostu utracą władzę jeśli nie wcześniej, to w kolejnych wyborach, bo widzę ogromne zagrożenie dla Polski. Nie rozwijam tego tematu, bo robię to często w moim blogu.

   Usuń
 2. Ja może zacznę od tego, że pojawia się anonimowy. Dlaczego. Gdyby taki ktoś przedstawił swoje poparcie dla PIS byłby u Pana przekreślony. Dzisiaj taka postawa nie jest mile widziana w społeczeństwie. Dlatego podejrzewam, że inny anonimowy, który bardzo trafnie opisał zamieszanie w Opolu jest kimś, kto ma inne poglądy, a również Pana szanuje i nie chce psuć relacji.Ja też pozostanę anonimowa. Wydaje mi się , że w tej sytuacji mogę wypowiadać się bez żadnych gierek, a jak zajdzie potrzeba i się przekonam, to kolejny wpis może mieć inny charakter. Spróbuję swoje poglądy przedstawić w kilku wpisach , bo jednorazowo komputer nie przyjmie.Będzie mile widziane rzeczowe ustosunkowanie się do moich obserwacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przekreślełem i nie przekreślam osób, które popierają PiS, jedyne co robię, to staram się przekonać, że nie mają racji. Tak mi dyktuje moja wiedza i doświadczenie. Jestem, co wielokrotnie potwierdzałem sfrustrowany do reszty polityczną, bezsensowną wojną polityczną, która szkodzi Polsce. Nie wyobrażąłem sobie, że coś takiego możew nastąpić. Mam tu na uwadze moją wiedzę historyczną. Mamy reanimację polskiego dwudziestolecia międzywojennego, ktorego skutkiem był rok 1939. Polska kompletnie bezradna wobec niemieckiej agresji. W ciągu miesiąca przestało istnieć państwo. A wcześniej polscy politycy żarli się tak samo jak dziś i tworzyli miraże, że jesteśmy silni, że nikt nam nie urwie guzika z munduru.Czasami warto zajrzeć do historii, by bać się tego, co wyprawiają dzsiejsi politycy z Bożej łaski !

   Usuń
 3. Po pierwsze, dla mnie najważniejsze opierać się bez żadnych sentymentów na prawdzie. Żeby prawdę poznać muszę wysłuchiwać wszystkie strony. Jak w sądzie. I tu dostrzegam olbrzymią możliwość manewrowania społeczeństwem. Są tacy, którzy TVN nie otworzą i tacy, dla których obejrzenie dziennika TVP graniczy z przestępczością.Nie spojrzą i już. Ja postanawiam być sędzią w sprawie i posługiwać się rozumem. Każdy zarzut musi być udowodniony i przemyślany. Wysłuchuję zatem TVP, TVN, Polsat a nawet Trwam.Biorę pod uwagę tendencje w każdych wiadomościach i o ile to jest możliwe staram się dojść do prawdy.W tym celu tworzyłam w głowie wirtualną stronę. Podzieliłam ją na dwie części i wpisuję plusy i minusy rządzących.Identyczna strona dotyczy poprzednio rządzących Państwem . Ciąg dalszy nastąpi , bo może być ograniczona ilość wyrazów w zapisie

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak należy ocenić rozliczanie przestępczej działalności ludzi objętych reprywatyzacją w Warszawie.Czy to jest słuszne działanie rządu, że domaga się rozliczenia , tych, którzy za bezcen nabyli kamienice warte miliony i wyrzucili na bruk tysiące ludzi? Jakie jest Pańskie zdanie w tym temacie?
  Czy walka z wyłudzaniem VAT-u jest słuszna i przyniosła wielomiliardowe zyski dla państwa.Wstrzymała dalsze oszustwa, a za razem rozlicza przestępców? Tu też mam pytanie o Pana zdanie.
  Czy półtora miliardowy zysk w tym roku od banków jest słuszny? Wystarczy bliżej zainteresować się dochodami w tym sektorze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy odbudowanie stoczni w Polsce jest dobrym kierunkiem działania rządu? Jak Pan myśli?Skrytykować, czy pochwalić. Czy dozbrojenie polskiej armii przez zakłady w Polce jest słuszne? Czy nie sądzi Pan , że polska myśl techniczna jest na bardzo wysokim poziomie. Przecież tu jest masa dobrze wykształconych ludzi, inteligentnych, pracujących na rzecz obcych państw. Odpowie Pan , że tam lepiej zarabiają. Żeby zarabiać, trzeba mieć swój przemysł i sprzedawać swoje wyroby. Będzie wówczas lepsza płaca.A jakie jest Pana zdanie w tej branży?

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiam się, chociaż nie wiem, czy zakup samolotów z Francji był korzystny dla Polski. Czy w Polsce można takie produkować? Należy sprawę zbadać. Powiem szczerze, że podskoczyłam z radości, jak usłyszałam, że u nas będzie obronność terytorialna. Przecież nie tylko wojna zagraża ludności.Mogą być powodzie, skażenia terenu, pożary lub inne kataklizmy. Wojsko na danym terytorium będzie lepiej znało topografię, będzie przeszkolone w danym terytorium, no i baza będzie pod ręką. Jeżeli nie będzie to fikcja, to czuję się bezpieczniejsza, bo i penetracja ograniczonego terenu może być dokładniejsza. Ja jestem za. Nie wiem jakie Pana zdanie. Jeżeli inne , to proszę przekazać. Chętnie pogłębiam wiedzę i weryfikuję poglądy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przejdę teraz do szkolnictwa. W tej dziedzinie na pewno w Panu mam fachową siłę.Czy tworzenie gimnazjów było słuszne. Rozpatrzę sprawę wychowania. Nauczyciel w szkole średniej miał przez 5 lat ucznia. Rok było mało by poznać środowisko młodego człowieka. Ja wiem z doświadczenia, współpraca z rodzicami dawała kolosalne wyniki. Tylko jednostki nie współpracowały, ale i tu można było dać sobie radę jeżeli wiemy z kim mamy do czynienia.Do gimnazjum trafiał uczeń z czystą kartą , na dodatek w okresie najtrudniejszym w dorastaniu człowieka. Skutki tego oglądamy w telewizji. Teraz rujnowanie przyjętych już zasad na pewno komuś zrobi krzywdę. Cierpią nauczyciele , bo sztucznie łatane są etaty, ale są łatane. Dobrze ten przypadek rozpatrzeć na przykładzie Głuszycy.Uczniowie, którzy mieli szkołę podstawową pod nosem, mogli jeszcze dwa lata do niej uczęszczać, a później nie najgorsze dojazdy do Wałbrzycha, spod szkoły nr 2 pędzili do gimnazjum. Może i ktoś ich podwoził, ale te dojazdy, to nie od razu po skończonych lekcjach. Ci mieszkający przy gimnazjum szkoły podstawowej szukali w oddalonym terenie. Według mnie koszty były znacznie większe i utrudnienia ogromne. Jest Pan za czy przeciw. Proszę uzasadnić swój pogląd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Anonimowi za wszystkie komentarze.Nie jestem w stanie wypowiadać się na tematy korupcyjne związane z reprywatyzacją w Warszawie, a także w innych miastach Polski. Nie znam dokładnie tego tematu i nie jest on łatwy do oceny. Jestem za tym by tą sprawą zajął się wymiar sprawiedliwości, ale nie powinno to być wykorzystywane w celach politycznych.
   Nie znam się tak dalece na ekonomii by wypowiadać się na temat odbudowy stoczni, czy też zakupu samolotów. Jeśli chodzi o wojska terytorialne, to po prostu zachodzi obawa, że mogą one być wykorzystywane do zupełnie innych celów niż obrona terytorialna kraju.
   I w tym tkwi sedno sprawy krytycznej oceny PiS-owskich rządów. Wszystko wskazuje, że ich celem jest za wszelką cenę utrzymać władzę i czynią to łamiąc konstytucyjne podstawy funkcjonowania demokratycznego państwa. Boję się, że wrócimy do PRL-u. Nie rozwijam tego tematu, bo był on wielokrotnie poruszany w moim blogu.
   Wolę wypowiadzieć się na temat kolejnej reformy szkolnictwa.
   Byłem przeciwko tej reformie, która zburzyła moim zdaniem dość dobrze funkcjonujący system szkolny. Należało go tylko rozwijać, eliminując ewolucyjnie braki i uzupełniać potrzebami rozwijającej się gospodarki i wychowawczymi ( np. zmiany programów nauczania). Uważam za błąd, że zlikwidowane zostało szkolnictwo zawodowe, jego brak jest szczególnie odczuwalny. Natomiast tak samo jak wtedy, tak samo dziś jestem przeciwny burzeniu już ukształtowanej w miarę dobrze nowej struktury szkolnej. Ile razy można dokonywać w szkolnictwie zmian, które bym nazwał rewolucjne. Moim skromnym zdaniem, nie ma dla edukacji nic gorszego jak ustawiczne grzebanie w sieci szkolnej. Należy ją systematycznie doskonalić, a nie burzyć. Nie mówię już o kosztach tej ponownej reformy, o skutkach w życiu wielu nauczycieli. Moim zdaniem należało pozostawić już ukształtowaną sieć szkolną w spokoju, natomiast szukać sposobów by ją uzupełnić o szkolnictwo zawodowe i ewentualne zmiany w programach nauczania. Innymi słowy. Jestem za tym by zbudowany już dom odbudować, a nie burzyć go i budować od nowa.A jeżeli już, to trzeba było to rozłożyć w czasie, a nie robić na łapu capu.Serdecznie pozdrawiam !

   Usuń
 8. Do tych specjalności,ktore podawane były w kawiarniach wiedeńskich dodawana była lampka dobrego czerwonego lub białego pół wytrawnego wina.Po zejściu z Lasku wiedeńskiego drogi prowadziły do miasteczka Grinzing /obecnie dzielnica Wiednia/gdzie była i jest niezliczona liczba kawiarni i winiarni.A wracając do dzisiejszego Twojego tekstu,to Twoje uwagi do komentarzy są jak najbardziej słuszne z którymi się zgadzam .Prawdą jest,że już część hierarchów ma podobne zdanie na temat uchodżców z Syrii.A wracając do PISu to już wielki czas aby przestał demolować nasz piękny kraj.Po zakończeniu ich rządów trudno będzie to co spieprzyli odbudować i odbudować pozycję Polski w Europie.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tylko krotko, bo z drogi - w tytule jest 'literowka', powinno być Aufklärung:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To z pośpiechu. Serdecznie dziękuję za uwagę, ale jeszcze mocniej za pamięć o moim blogu. Pozdrawiam, chciałem napisać gorąco, ale mówią że we Wrocławiu ma być jutro 30 stopni, więc pozdrawiam w klimacie umierkowanym.

   Usuń
 10. Gdyby taką propozycję złożył w Sejmie minister A.Maciarewicz totalna powiedziałaby-Kretyn!

  Młode szwajcarskie kobiety będą zobowiązane do udziału w służbie wojskowej.Obecnie służba wojskowa lub cywilna(OT)jest obowiązkowa dla wszystkich szwajcarskich mężczyzn powyżej 18 roku życia.Jeśli odmówią płacą podatek.Dla kobiet nie jest to obowiązkowe,zgłaszają się na ochotnika.Od 2020 roku ma się to zmienić i wszystkie kobiety w wieku wojskowej służby będą brały udział w obowiązkowym szkoleniu.
  Osoby,które nie pojawią się na obowiązkowym szkoleniu ryzykują karę.
  Celem obowiązkowych szkoleń jest przyciągnięcie więcej kobiet do służby wojskowej,służby cywilnej,ochrony ludności i Czerwonego Krzyża.
  Spotkało się to z dużym poparciem grupy feministek.Tylko socjaliści nie widzą sensu,aby zmuszać kobiety do służby wojskowej.
  https://www.thelocal.ch

  A jeszcze nie tak dawno Szwajcaria była krajem kretynów:
  www.blabliblu.pl/2017/05/19/o-kretynach-alpejskich-i-jodzie/#more-2854

  Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA John Kelly powiedział w piątek,że "amerykańskie społeczeństwo nigdy nie wyszłoby ze swoich domów,gdyby wiedziało to co ja wiem o zagrożeniach terrorystycznych.Dobrą wiadomością jest to,że mamy najlepiej wyszkolonych mężczyzn i kobiety w mundurach".
  https://www.youtube.com/watch?v=GuBowI_jtzo

  W Jemenie 7 milionów ludzi jest zagrożonych głodem.Przyczyną jest pogwałcenie międzynarodowego prawa wojny przez Saudyjczyków i ich sojuszników.

  Totalna swój atak kieruje na niewłaściwego przeciwnika.Ten"właściwy"
  jest bardzo silny i załatwił wiele rządów-totalnej"taśmy".Muszą jeszcze poćwiczyć:)
  Szkolenie bojowe dla przeciwników A.Maciarewicza:
  https://www.youtube.com/watch?v=WKNjzctoccg
  :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem przeciwko wprowadzaniu ryzyka i zagrozenia do Polski. Osobiście dziękuję mojemu rządowi, że sprzeciwia się. Tym sposobem na razie Pana córka i wnuczka nie boi się na ulice wychodzić.
  A teraz w innym temacie. NA pewno z przyjemnością wiele osób obejrzy film

  1:31:45
  Sztuczki (2007) cały film
  na youtube

  OdpowiedzUsuń