Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

piątek, 10 lipca 2015

Potrzeba promocji 
ekspozycja muzealna na "Łowisku Pstrąga w Łomnicy
 
Ukazał się nowy album  -  „Twórcy Partnerstwa Sowiogórskiego”, rzecz promująca jedną z lokalnych grup działania na Dolnym Śląsku, noszącą nazwę Partnerstwo Sowiogórskie. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę u stóp Gór Sowich,  w Jugowie pod Nową Rudą.  Obszarem działalności są cztery gminy: Głuszyca, Walim, Nowa Ruda i Stoszowice.  Dzięki różnorodnym formom działalności, jak czytamy  we wstępie albumu -  „możemy mówić, że Kraina Gór Sowich zgodnie z naszą wizją jest znana jako magiczne, piękne i tajemnicze miejsce z dziewiczą naturą, w której szare jest kolorowe”. Dowodem tego są zaprezentowani w barwnym albumie lokalni twórcy,  artyści - amatorzy różnych sztuk i rękodzieła, takich jak malarstwo, rzeźba, ceramika, hafciarstwo, gastronomia, a także kolekcjonerzy, muzycy, pisarze, poeci, publicyści, słowem ludzie kultury, których twórczość zamyka się najczęściej w czterech ścianach swojego domu, a polem oddziaływań jest najbliższe środowisko gminne
.
I właśnie w tym tkwi największa wartość albumu, że jak dotąd nikt jeszcze nie spróbował wyłonić, zebrać i zaprezentować lokalnych twórców, o których najczęściej nie słyszeliśmy i niewiele wiemy. W albumie napisano wzniośle, że są to „malarze i rzeźbiarze – artyści i rękodzielnicy – historycy i poeci – kreatorzy piękna – ludzie pasji i zaangażowania w dzieła małe i wielkie – wszystkie warte pokazania – bo nasze Sowiogórskie”.

 Kolorowy albumik pokazuje  z bliska ich konterfekty i dokonania twórcze, zawiera także krótkie informacje o osiągnięciach na polu kultury. Myślę, że po obejrzeniu albumu odsłania się przed nami rzecz, o której dotąd nie mieliśmy pojęcia – jakie bogactwo kryje się w naszych gminach położonych u stóp Gór Sowich, a przecież Stowarzyszenie skupia tylko cztery gminy z tego obszaru. Okazuje się, że każda z tych gmin ma się rzeczywiście czym pochwalić i to dobrze, że udało się tym albumem zapoczątkować prezentację dorobku kulturalnego tych gmin, bo przecież wiadomo, że w dziedzinie wydawniczej to jest nie wszystko, że to  dopiero dobry początek.

Dla zachęty a zarazem jako potwierdzenie obfitości i różnorodności oddziaływań kulturalnych w swoim środowisku spróbuję na koniec wymienić nazwiska z plejady twórców zaprezentowanych w albumie.

Walim prezentują: Anna Nosal (rękodzieło), Agnieszka Madej (hafciarstwo), Beata Ignasiak (rękodzieło), Łukasz Bogdański (przetwórstwo ekologiczne), Urszula Chrzanowska (rękodzieło), Anna i Ryszard Dutkowie (ceramika), Katarzyna Karbowiak (szkło artystyczne), Jadwiga Łagowska (rękodzieło), Marianna Madziara ( rękodzieło), Jolanta Miś (ceramika), Renata Michalska ( rękodzieło), Malwina Myślińska ( przetwórstwo żywności), Stanisław Pełka (malarstwo), Witold Puchała (malarstwo), Magdalena Sienicka (ceramika), Mirosław Sośnicki (pisarz), Jadwiga Stach (rękodzieło), Jacek Wójcik (gastronomia).

Gminę Nowa Ruda: Agnieszka Bil (wypieki), Adam Wójs (stolarstwo artystyczne), Alicja Gorbacz (malarstwo), Andrzej Nadarzyński (malarstwo), Anna Nykiel ( malarstwo), Stanisław i Malwina Pasterniak (gastronomia), Noworudzka Grupa Twórcza (malarstwo, rzeźba, grafika), Jan Kwit (rękodzieło), Sandura  Fidurska (malarstwo), Tadeusz Bieda ( publicystyka), Zespół „Borowianki” (chór).


Stoszowice: Aga Ciszewska (rzeźba, ceramika), Anna Rypień (malarstwo), Katarzyna Donner  (reżyseria teatralna), Maria Solińska (rękodzieło), Zbyszek Szermer (muzyka, aktorstwo).

Głuszycę : Maria Burek (rękodzieło), Katarzyna i Andrzej Czerniec (ceramika), Grzegorz Czepil (kolekcjonerstwo), Eugeniusz Leć (orkiestra dęta), Henryk Janas (rzemiosło artystyczne), Marek Juszczak (poezja), Jerzy i Gracjan Rudniccy ( muzeum domowe), Stanisław Michalik (publicystyka), Magdalena Szyszka ( hafciarstwo), Romana Więczaszek ( poezja), Wioletta Olszewska ( gastronomia).

Album jest wynikiem współpracy pań z czterech gmin Partnerstwa Sowiogórskiego: Danuty Bolisęgi, Małgorzaty Chmiel, Eweliny Firlej i Sabiny Jelewskiej, a koordynatorem prac była Iweta Głód z Głuszycy. Barwny, bogato ilustrowany i dobry edytorsko album został sfinansowany ze środków programu „Leader” w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

3 komentarze:

 1. Spotykamy się bardzo często w górach.Znany kolekcjoner minerałów z Walimia.Zna także bardzo dobrze Riese i inne tajemnice Gór Sowich-Jan Ługowski.
  Zachęcał mnie także do tego hobby.Znalazłem trochę miki,turmalinów i dałem sobie spokój.
  walim.pl/1071

  Historia wieży na Śnieżniku i wiele innych ciekawostek:
  www.nordmaehren.com/Kraliky/Schneebergturm.html

  W Górach Sowich kwitną w lipcu łubiny i naparstnice:
  vimeo.com/58042970
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Henryku za komentarz. Niestety link Walimia nie jest aktualny, ale niemieckimi materiałami ze Śnieznika można się zachwycić. Nieraz marzyłem o Nowej Zelandii, to dla mnie jest kraina nie z tego świata. A tu okazało się, że kwitną tam nasze wspaniałe naparstnice. Świat jest mały, co widać na globusie. Na nim można w mgnieniu oka palcem prześlizgnąć się wszędzie. I to jest zrozumiałe, jesteśmy przeciez drobnym pyłkiem we wszechświecie. Są tacy bogobojni iluzjoniści, którzy ideę człowieczeństwa wynoszą ponad wszystko. Jesteśmy przecież stworzeni przez Boga. A dlaczego tacy mini w porównaniu do tego co dzieje się w kosmosie?
  Lepiej dajmy sobie z tym spokój, podziwiajmy nasze rodzime łubiny, dzięki nim możemy się czuć jak Nowozelandczycy.
  Cieszę się Henryku tym albumem, bo wyrósł w Jugowie, tuż pod Kalenicą. A Jugów jest wielki między innymi dzięki temu, że Ty tam mieszkasz. Okazuje się, że także inni twórcy zafascynowani tak jak Ty urokiem Gór Sowich. A to co napisałeś o kłodzkiej idei parku- całkowicie powala z nóg. Jesteśmy na dobrej drodze. I tą pobożną konstatcją kończę. Serdecznie pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepraszam za błędnie podany link:(

  walim.pl/?p=1071
  walim.pl/?page_id=1019
  Wielkie użytki ziemne miejscy niektóremi
  Z łaski Pan Bóg dał tej to szląskiej ziemi
  Ma rudę taką,z której tak dobrze działają
  Żelaza,że mu równa w Europie nie mają.

  Jest srebrnego kruszca dość,jest też i miedziany,
  Który w Górach Ryfejskich bywa najdowany
  Niedaleko Bobru rzeki,u starego
  Miasteczka Kupherbergu,tak z miedzi znanego.

  Są kruszce i w niektórych rzekach piaski złote
  I kamienie najdują drogierozmaite:
  Safiry,dyjamenty nad miarę ozdobne
  We wszem kształcie i glancu indyjskim podobne.

  Jaspidy w Irzkienberku między Sudetami
  Osobliwe najdują z różnymi farbami,
  Hiacynty,rubiny w Izerze najdują
  I w tych źródłach,co piasek złoty z nich ujmują.

  W Hirzbrunnie,w Kupherbergu i u Elbowego
  Zrzodła biorą magnesy od czasu dawnego,
  Pod Gryfibergą perły śliczne z rzeki Kwisy
  Wyjmują,jego grochowe ziarna tymi czasy.

  Granaty,błyskające z czyrwona kamyki,
  Najdują w Izerwige u Izera rzeki
  I w potokach sudeckich,a przy wielkiej gorze
  Ryzenbergu ametyst wyborny się bierze.
  ("Officina ferraria abo huta i warstat szlachetnego dzieła żelaznego"-Walenty Roździeński-frag)
  hint.org.pl/hid=A5015

  pl-pl.facebook.com/jugow.info

  Po latach uzyskiwania negatywnych wyników fizycy trafili na obiecujący trop,ma być nim ciemna materia,25 % całkowitej masy Wszechświata.Ciemna materia komunikuje się między sobą!
  Jeśli tak,to z jakich cząstek elementarnych się ona składa.
  Wiadomość ta zelektryzowała naukowców poszukujących odpowiedzi na pytanie,czym jest ciemna materia.Jeśli to się potwierdzi,mamy do czynienia z przełomem!
  Ciemnej materii nie zaobserwowano w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN-ie.
  Ciemna materia jest nieuchwytna,wkrótce jednak może to się zmienić.To będzie teraz -albo nigdy.

  Wszyscy wiemy,że"z próznego i Salomon nie naleje",a"z...bicza nie ukręcisz"(i nie chodzi tu o piasek).Nie można również,jak to się mówi w jidysz,"macht gold fun dreck"czyli zrobić złota z ...
  Okazuje się,że nasza...kupa,to"kupa złota".To nie żart!Ścieki są kopalnią złota(dosłownie).
  0,3 grama złota wyodrębniono z jednej tony ścieków,28 600 ton suchej masy ścieków wytwarza każdy milion mieszkańców USA rocznie,13 mln dolarów wynosi przewidywana wartość metali,
  w tym złota ,srebra i platyny,jakie możemy uzyskać z tej ilości ścieków.
  Są to ilości odpowiadające najuboższemu złożu złota.
  Taka kasa i to w takim miejscu!Kto by się spodziewał!
  Oznacza to,że wkrótce oddzielanie ziarna od plew może stać się opłacalne,przy czym warto zauważyć,że wszystko to,co na początku rzeczywiście było ziarnem,w tej analogii staje się
  plewami.Zbieranie wszystkiego do kupy to może być złoty interes:)

  www.youtube.com/watch?v=P5_GlAOCHyE
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń