Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

sobota, 15 października 2016

Wszystko co najlepsze tu widzę - zbudowano Świętej Jadwidze !

kościólek w Rybnicy Leśnej - w zimowej szacie


Pisząc o drewnianych zabytkach budownictwa sakralnego w naszym regionie sudeckim, nie sposób pominąć kościółka Św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. Wspominałem o nim swego czasu w moim blogu, pisząc o walorach pięknie położonej podwałbrzyskiej wsi na drodze do górskiego schroniska turystycznego „Andrzejówka”. Dziś nieco więcej o tym kościele, bo wspólnie z opisanymi wcześniej drewnianymi kościółkami w Grzmiącej i Sierpnicy, kościół w Rybnicy stanowi znakomite uzupełnienie walorów sztuki budowlanej XVI wieku.

Istotnie kościółek ten według najnowszych badań z 1557 lub 1577 roku,  a już na pewno funkcjonujący w 1608 roku, był remontowany potem kilka razy, zwłaszcza w XX wieku ( 1930, 1963 i 1976 r.). Podobnie jak kościółek w Grzmiącej położony jest wysoko w górach na niewielkim wzniesieniu na brzegu Rybnej tuż przy drodze głównej w kierunku Przełęczy Trzech Dolin.

Jest to budowla prostokątna o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Nawę główną wspiera centralnie umieszczony słup i drewniane stropy wokół wnętrza, a dalej wydzielone zostało prezbiterium z małą zakrystią. Budowla pokryta jest dwuspadowym stromym dachem, zwieńczonym ostrosłupowym hełmem z krzyżykiem i chorągiewką. Dach kryty gontem, elewacje oszalowane deskami, okna w dwóch rzędach (mniejsze i większe) oświetlają wnętrze świątyni. Nawę z trzech stron obiega empora, tworząc równocześnie chór.

Wnętrze bardzo cenne i bogato zdobione, wyposażone m. in. w renesansowy ołtarz z 1611 roku, prawdopodobnie część tryptyku przedstawiająca Ukrzyżowanie i Ostatnią Wieczerzę, a także drewniane ławki i  ambona z 1610 roku z figurkami ewangelistów, zwieńczona figurą pelikana, a także zabytkowa, bogato rzeźbiona w drewnie chrzcielnica z 1630 roku. Miłośnicy architektury i sztuki sakralnej znajda tutaj jeszcze wiele innych szczegółów zdobniczych godnych podziwu i cennych jako zabytki.

Na uwagę zasługuje także umieszczona obok dzwonnica z bramą wejściową na maleńki cmentarzyk wokół kościoła, otoczony murem kamiennym. Jest ona zwieńczona wysokim ostrosłupowym, gontowym dachem, zakończonym chorągiewką z datą 1865 rok. Cmentarz zdobią stare lipy zdobiące całość budowli.

Kościółek był wzniesiony przez ewangelików. Po wojnie trzydziestoletniej w 1654 roku drewniany kościółek w Rybnicy został przejęty przez katolików. W XIX wieku mimo przewagi we wsi protestantów kościół pozostawał w rękach katolików jako filia parafii mieroszowskiej. Jego patronem została kultywowana na Śląsku Św. Jadwiga, żona piastowskiego księcia, Henryka Brodatego Po II wojnie światowej w PRL-u udało się przeprowadzić remonty kościoła i wieży z zachowaniem jego pierwotnej konstrukcji i walorów zabytkowych. Był taki czas, kiedy kościółek został otoczony opieką wałbrzyskiej parafii na Podgórzu. Udało się dzięki temu zabezpieczyć budowlę pod względem technicznym i zadbać o jej promocję turystyczną.

Kościółek znajdujący się przy atrakcyjnej trasie turystycznej w góry spotyka się z żywym zainteresowaniem turystów i wycieczkowiczów jako najcenniejszy zabytek letniskowej wsi Rybnica Leśna. W kościółku odbywają się Msze Św. niedzielne i z okazji uroczystości, a także na życzenie wiernych.

 Kiedy kościółkiem zaopiekował się ksiądz proboszcz z poblikiej dzielnicy Wałbrzycha - Podgórze. Na niedzielne Msze Święte i piekne kazania przyjeżdżali tu chętnie mieszkańcy Wałbrzycha i innych sąsiednich miejscowości. Świątynia zatętniła życiem, a przy okazji udało się wykonać szereg prac renowacyjnych i upiększyć wnętrze kościoła. Do dziś może on zadziwić i wzruszyć, tak więć warto tu przyjechać, zwłaszcza na niedzielną sumę.


2 komentarze:

 1. w Rybnicy bywałam bardzo często, a kosciółek darzę wielkim sentymentem.... za ciszę, piękno i czas.....
  wiem, że dużo Młodych Par bierze tam ślub, ponoć to wróży szczęśliwe pożycie, podobnie jak kościółek w Sulistrowiczkach...
  okolice Andrzejówki i Waligóry były wypadami po zdrowie i odstresowanie....
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. 16.10...godz.10.oo msza odpustowa w Rybnicy Leśnej w tej uroczej świątyni.

  OdpowiedzUsuń