Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

niedziela, 24 kwietnia 2016

Powiat wałbrzyski na cenzurowanymna sukcesy powiatu wałbrzyskiego popatrzymy z góryRóżnych rzeczy można by się spodziewać po powiecie ziemskim wałbrzyskim. Często słyszy się krytyczne opinie, zwłaszcza że zupełnie niepotrzebne na tym szczeblu samorządowym podziały polityczne i wynikające z tego roszady personalne, nie przynoszą chluby, a wręcz zaciemniają obraz tego wszystkiego, co się dobrego dzieje w powiecie. Mam tu na uwadze nie tylko samorząd i urząd powiatowy, ale także poszczególne miasta i gminy w strukturze powiatowej. Okazuje się, że każda z gmin ma się czym szczycić i to zarówno w osiągnięciach gospodarczych jak i w zakresie kultury, sportu i turystyki. Rolą samorządu powiatowego jest to, by te działania dostrzegać, doceniać i wspierać

.
Z niemałym zaskoczeniem, ale z dużą satysfakcją odebrałem ekscytującą wiadomość: powiat ziemski wałbrzyski wygrał konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu i stał się w roku 2016  -   Dolnośląską Stolicą Kultury.To prawda, że wielu z nas, mieszkańców powiatu,  nie zdaje sobie sprawy z wagi i znaczenia tego sukcesu. Nie znamy szczegółów konkursu i nie orientujemy się, że mogły w nim brać udział wszystkie powiaty województwa dolnośląskiego, wprawdzie zgłosiło się tylko osiem, ale i tak Komisja Konkursowa miała niełatwy orzech do zgryzienia, komu przyznać palmę pierwszeństwa. Każdy z tych powiatów ma za sobą osiągnięcia w dziedzinie kultury, wystarczy wymienić najbliższe nam powity – kłodzki, świdnicki, jeleniogórski czy kamiennogórski. Nasz powiat wygrał, bo zdaniem Komisji przedłożył najlepszy program imprez i przedsięwzięć kulturalnych na rok 2016, które predysponują go do zaszczytnego tytułu tegorocznej Dolnośląskiej Stolicy Kultury. W latach następnych Wałbrzych już nie może startować w konkursie, bo piastować taki tytuł można tylko jeden raz. Ale na zawsze pozostanie w historii fakt, że Wałbrzych był pierwszą taką powiatową stolicą.

Piszę o tym wszystkim pod wrażeniem niezwykle sympatycznej i ważnej dla nas uroczystości, która miała miejsce w sobotę 23 kwietnia w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Było nią oficjalne ogłoszenie, że powiat wałbrzyski został zwycięzcą konkursu, symboliczne wręczenie Klucza Dolnośląskiej Stolicy Kultury, a zarazem  uroczyste otwarcie realizacji rocznego programu kulturalnego przewidzianego w programie konkursowym.

Uroczystość, której gospodarzem był Starosta Wałbrzyski, zgromadziła wielu dostojnych gości na czele z Wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego i innymi przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, a także miasta i powiatu wałbrzyskiego, samorządowcami i ludźmi kultury.

To niezwykle podniosłe wydarzenie uświetnił na koniec znakomity koncert Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej -Curie z Lublina.

Tak więc początek roku  w dolnośląskiej stolicy kultury, którą jest powiat wałbrzyski, mamy za sobą. Teraz trzeba będzie punkt po punkcie realizować to wszystko co zostało zaplanowanie, a składają się na to liczne imprezy kulturalne, turystyczne, sportowe we wszystkich gminach. Powiat jako koordynator stoi na miejscu cenzurowanym, bo musi pokazać, że ten wybór okazał się trafny. Na koniec roku zrobimy podsumowanie. Mam nadzieję, że okażę się pozytywne.

4 komentarze:

 1. Staszku! A gdzie był w tym czasie Wojewoda.Czyżby nie podobało się,że to miano powinien dostać inny powiat zarządzany przez bliższy jego sercu PIS.Myślę,że wymówek na ten temat będzie wiele.Prawdopodobnie były Wojewoda Smolarz gdyby ta uroczystość była za jego urzędowania byłby na niej obecny. Mam już dość tej cholernej poltyki.Pozdrawiam
  PS Gratulacje dla powiatu wałbrzyskiego i poszczególnych gmin za wygranie konkursu na Dolnośląską Stolicę Kultury.

  OdpowiedzUsuń
 2. Drogi Bronku,podejrzewam że Wojewoda był w tym czasie na pogrzebie zmarłego proboszcza parafii wałbrzyskiego Podzamcza,ale też tak sądzę, że to czemu patronuje Marszałek specjalnie go nie interesuje, choć w powiecie wałbrzyskim póki co władzę sprawuje dość egzotyczna koalicja PiS i PSL.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do czego może doprowadzić konkurencja:
  www.youtube.com/watch?v=UrtnIImGipg

  Trochę konkurencji"kopary opadły":))
  Ale powiat kłodzki także kulturą stoi,jednak powiat wałbrzyski okazał się lepszy-tak trzymać.
  O rozwój Dolnego Śląska powinni jednak"grać"razem.

  www.youtube.com/watch?v=x8yymm3DtVA
  Chorwacki duet wiolonczelowy.Zanim zaczęli wspólne koncerty,byli rywalami,konkurując ze sobą na konkursach muzycznych.

  400 lat temu urodzili się Wiliam Szekspir i Miguel de Cervantes.
  "Don Kichot"=ekstremalna synteza
  "Hamlet"=ekstremalna analiza
  Czy czytać Szekspira i Cervantesa czy nie czytać,oto jest pytanie?
  Kto nie czyta...to niech odwiedzi w najbliższą majówkę
  (30.04-03.05.2016)zamek Książ.W tym roku na gości czeka prawdziwa eksplozja kolorów,fantazyjne motywy oraz cała masa atrakcji i występów artystycznych.XXVIII FESTIWAL KWIATÓW I SZTUKI-najpiękniejsza wiosna tylko na zamku Książ!II Folklorystyczne Mistrzostwa Polski-mistrzowskie pokazy!

  Minieuroland w Kłodzku także będzie cały w kwiatach!Będzie to klimatyczny zakątek na wzór ogrodu japońskiego.Będzie to rajskie miejsce w Kłodzku,bo kwiaty będą zwieńczeniem parku.W przyszłości może także będzie tutaj odbywał się Festiwal Kwiatów.To już jest perełka
  w Kotlinie Kłodzkiej.

  Udało się ustalić,że część ocalałej biblioteki Hochbergów z zamku Książ jest obecnie w zbiorach Wsierossijskaja Gosudarstwiennaja Bibliotieka
  Inostrannoj Litieratury im.M.I.Rudomino w Moskwie,Gosudarstwiennaja Pubicznaja Istoriczeskaja Biblitieka Rossii w Moskwie,Gosudarstwiennaja Publicznaja Nauczno-Techniczeskaja Biblioteka Sibirskogo Otdielenija Rossijskoj Akademii Nauk w Nowosybirsku,a pojedyncze egzemplarze w
  Czuwaskiej Biblitiece Narodowej w Czeboksarach.
  Zbiory biblioteki ocalałe z zawieruchy wojennej miały być uporządkowane
  i przekazane do komitetu kultury polskiej administracji w Wałbrzychu.Zbiory uporządkowano,ale zamiast do Wałbrzycha zostały odesłane do Moskwy.

  www.youtube.com/watch?v=uT3SBzmDxGk
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Henryku za bardzo interesujące informacje, i o Święcie Kwiatów w Książu i Kłodzkim Minieurolandzie, a szczególnie dla mnie nie znane informascje o tym, gdzie się znajduje duża część zbiorów biblioteki książańskiej, ale żeby aż w Nowosymbirsku i Czeboksarach.
  Świat jest mały...

  OdpowiedzUsuń