Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

niedziela, 27 marca 2016

Coś dla ducha
Niestety, czas jest nieubłagany, pędzi do przodu. Przecież to dopiero koniec marca, a już Wielkanoc, a z nią nierozerwalnie związana Wiosna, krzepiąca ożywczą energią pora roku. Wyglądam rano przez okno, a tu szaro i smutno, ani śladu po śniegu, a na świeżą zieleń wciąż jeszcze za wcześnie. Na szczęście jest Niedziela Wielkanocna, która od zawsze nastraja melancholijnie. Myślę, że warto w takim dniu poszukać coś dla pokrzepienia ducha. A więc sięgam do tomiku poezji. Przypominam co napisał w tytułowym wierszu „Poezja i prawda” poeta międzywojenny, Mieczysław Jastrun:

Poezja, aby była sobą,
Musi dialog toczyć z prawdą.
A może jedną jest osobą,
Piękną i nieco starodawną?
Nie jest dla tych, co myśleć nie chcą
(Dla nich gotowe słońca dnieją),
I nie poddaje się pochlebcom,
I nie wybacza kaznodziejom.

To bardzo mądra strofa, dobrze świadcząca o idealistycznym widzeniu celu twórczości poetyckiej. A oto co na ten sam temat napisał w stylu epickiej gawędy Mickiewiczowskiej nasz wybitny poeta współczesny, laureat nagrody Nobla, Czesław Miłosz w poemacie p.t. „Toast”:

W służbie polskiej poezji żyć postanowiłem
Choćby przyszło mi zostać nieznaczącym pyłem
Na tej górze, skąd idą nieśmiertelne błyski,
Trudniej, myślę ją zdobyć, niż paszport brytyjski.
A poezja jest prawdą. I kto ją obedrze
Z prawdy, niech jej kupuje trumnę kutą w srebrze…

Niechaj ciebie nie zmylą częstochowskie rymy:
Od nas także zależy, co w dziełach widzimy,
Zauważ mój rysunek. Umiem jedną kreską
Stworzyć kraj, miasto, potop czy panią Wiśniewską,
Bo z odkryć moich mistrzów wyciągnąłem wnioski,
Tylko do tego służy mi rym częstochowski,
Jak o poranku w górach, kiedy mgła się przetrze
I na radosne, jasne wyglądasz powietrze.
Tak wchodzisz w nowy wiersz mój, może nie ognisty,
Ale ostry, dobitny, krystalicznie czysty.
I będę go używać, chociaż oleodruk
W godność społecznej sztuki znów dzisiaj się oblókł (…)

A jeszcze w innym poemacie „Traktat poetycki” Czesław Miłosz napisał:

Mowa rodzinna niechaj będzie prosta,
Ażeby każdy, kto usłyszy słowo,
Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,
Tak jak się widzi w letniej błyskawicy(…)

Właśnie, o to chodzi, by pisać prostym, zrozumiałym językiem, by wiersz, słowo pisane było jasne, czytelne, ale także piękne. To co się dzieje w naszej literaturze przekracza często wszelkie normy ideowe, logiczne i estetyczne. Młodopolskie hasło „sztuka dla sztuki” wciąż jeszcze święci triumfy w egzaltowanym świecie twórców, którzy zapominają, że pisanie ma tylko wtedy sens, gdy znajduje uznanie wielu odbiorców, a nie tylko wybranych elit.

I to właśnie taką poezją, bądź też prozą artystyczną, prostą i zrozumiałą, staram się zainteresować i zachęcić do jej poznania Czytelników mojego blogu.

A teraz na koniec klasyczny przykład wiersza, który chce się czytać i podziwiać:

Czemu zanadto w jednej osobie?
Tej a nie innej? I co ja tu robię?
W dzień co jest wtorkiem? W domu nie gnieździe?
W skórze nie łusce ? Z twarzą nie liściem ?
Dlaczego tylko raz osobiście?
Właśnie na ziemi przy małej gwieździe?
Po tylu erach nieobecności?
Za wszystkie czasy i wszystkie glony?
Za jamochłony i nieboskłony?
Akurat teraz? Do krwi i kości?
Sama u siebie z sobą? Czemu
nie obok ani sto lat temu
siedzę i patrzę w ciemny kąt
-  tak jak z wzniesionym nagle łbem
patrzy warczące zwane psem?

Te wydawałoby się nadzwyczaj proste, a jakże głębokie, egzystencjalne pytanie zadawała sobie nie kto inny, tylko nasza Noblistka, Wisława Szymborska, w wierszu p.t. „Zdziwienie”.

Ja też od czasu do czasu spoglądam na mój blog i zadaję sobie pytanie – Czemu? Ale dziś jest refleksyjna niedziela, więc filozoficzne zapytania są całkiem na miejscu.

Jeśli uda mi się oderwać choć parę osób od świątecznego stołu i zachęcić do  refleksji, to myślę, że warto było tych parę strof przytoczyć, bo przecież w święta potrzebujemy też coś dla ducha.

6 komentarzy:

 1. Od Romany W. (Dudy - rodaczki). Witam Świątecznie! Dobrze, ze pobyłam troche z poezją, ktora wydobyłeś. uspokoiłam się, oddychajac głeboko. Czasami Święta uciekaja od przyjemnosci bycia z rodziną! Mialam chwilę dla siebie, dziekuję. Wszyscy od rana do nocy, nawet od tygodnia dysponują moim ciałem!!! Na szczęscie Duchem nie. Pozdrawiam, paaa

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak się ma Romo takie ciało, to trudno sie dziwić, zwłaszcza że cialo można rozpoznać najprościej zmyslem wzroku, dotyku, a z duszą niestety jest znacznie trudniej. Ale Ty piszesz wiersze, a w nich ukazuje się dusza kobiety wrażliwej, czułej,ambitnej. Cóż, nie wszyscy czytaja wiersze. Dziekuję Romo za to, że znalazłś w święta chwilę na zajrzenie do mojego blogu. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam! Pięknie,że piszesz nawet w święta.Bo tak jak napisałeś obok ciała/jedzenie/ jest też potrzeba/ dla duszy/ np.coś przeczytać lub posłuchać.Bo przecież nie można cały dzień siedzieć przy stole.Załączone w tekście wierszyki są twórczością wybitną.Jeżeli Ty je wybrałeś to ja się zgadzam,ponieważ Ty dla mnie jesteś autorytetem.Radosnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Bronku. Jest weselej w święta i po świętach jak się ma takich jak Ty przyjaciół. Wszystkiego miłego, zwłaszcza że robi się wiosennie - relaks w ogródku zapewniony !

   Usuń
 4. Przez kilka dni nie zaglądałam do internetu,a czynię to dzisiaj,kiedy słonko pięknie świeci,na podwórku pokrzykują dzieci,a ja przeczytałam Pański blog taki lekki,poetycki,choć to pozory,ale w treść dzisiaj nie wnikam,bo jest tak świątecznie,błogo i leniwie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zofio, jesteś subtelna i wyrozumiała. Oczywiście, święta to nie najlepsza pora by doszukiwać się w wierszach ukrytych wieloznaczności, także w tym co napisałem. Dziekuję za komentarz. Miło mi,że nawet w świeta zajrzałaś do mojego blogu. Pozdrawiam !

   Usuń