Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

poniedziałek, 21 września 2015

Ranną rosą w Głuszycy


miasto budzi się z nowymi nadziejami

Mam już od pewnego czasu zakodowany jak w budziku codzienny poranny spacer z psem. Nie potrzebny mi do tego zegar, bo mój wierny przyjaciel Tomcio ma to już w genach i o właściwej porze niecierpliwie pomrukuje, merda zachęcająco ogonem i wskazuje na drzwi, a ich otwarcie, to najszczęśliwsza dla niego chwila, pod warunkiem, że wychodzimy z domu razem. Mój jamniczek to zwierzę niezwykle towarzyskie, jego zadowolenie wzrasta podwójnie, gdy na spacer idzie jeszcze z nami moja żona. Ale Tomcio już wie, że o wczesnej porze nie jest to możliwe, bo pani domu właśnie wczesnym rankiem ma, jak to sama określiła „najlepsze spanie”.

Wychodzimy więc z Tomciem na ranny spacerek i robimy to bez względu na „stan atmosfery w danej chwili”. Zapamiętałem to precyzyjne określenie czym jest pogoda  z lekcji geografii w podstawówce. Padający deszcz nie jest przyjmowany przez mojego druha z entuzjazmem, ale godzi się z tym z pokorą. Nie zwraca na to uwagi, że ja mogę się chronić od deszczu pod parasolem, on zaś musi moknąć bez  żadnej taryfy ulgowej.

Poranny spacer jest rzeczą niezmiernie ważną i interesującą. To że ważną, jest jasne, zważywszy na potrzebę ruchu dla człowieka „przebitego siedmioma szpadami melancholii”. To że interesującą przekonuję się coraz częściej. Wiadomo rano jest się rześkim i  zdrowym, sprawniejszym pod względem fizycznym i umysłowym, nastawionym pozytywnie do życia. Na spacerze jest czas na skupienie się i refleksję. Taki partner jak Tomcio nie przeszkadza w niczym, zajęty tropieniem zapachów, jak się okazuje nieznanych, zupełnie niewyobrażalnych dla człowieka.

Moje poranne przemyślenia spacerowe mogłyby stanowić odrębny temat blogowy, ale nie jestem pewien, czy w krótkim czasie nie pozostałbym jedynym czytelnikiem tego blogu. Będę więc tylko wyjątkowo próbował je wykorzystać wtedy, gdy będą się mi wydawać szczególnie interesujące dla wszystkich.

Tak się stało właśnie wczoraj. To było tuż po „siódmej” rano i po drobnym choć  z dawna oczekiwanym deszczyku. Jeszcze jego  wilgotny oddech czuć było w powietrzu. Poszliśmy z Tomciem stałą trasą, w dół nad rzekę, obok basenu, boisk „Orlika”  na główną arterię miejską, ulicę Grunwaldzką i z powrotem do siebie na wieś. Tak  nazywamy naszą ulicę, która zamyka miasto, a otwiera wolną przestrzeń górskiej niezamieszkałej kotliny. Czujemy się jak na wsi, co wcale nie oceniamy pejoratywnie.

To co mnie uderzyło szczególnie, to zupełna, absolutna pustka i na Osiedlu Mieszkaniowym i w centrum miasta. Ani jednej żywej duszy. Miasto śpi. Jest w pół do ósmej rano. Oczywiście  -  niedziela. Ale wczoraj w sobotę jak sobie przypominam było podobnie. Też dominowała cisza i spokój. Sklepy pozamykane, bo w niedzielę są otwarte najwcześniej od ósmej.  Na Grunwaldzkiej minął mnie jeden samochód. Dostrzegłem też w Ogródku Jordanowskim na ławce jedynego, „zmęczonego życiem” mężczyznę, z reklamówką pełną puszek po piwie.

No i czy nie jest to powód do rozmyślań. Co się dzieje z moim niegdyś przemysłowym miasteczkiem, które pamiętam z lat młodości i dojrzałości jako kipiący tygiel ludzi krążących ulicami od rana do nocy.  To było miasto stosunkowo młodych, pełnych werwy i żywotności mieszkańców. W niedzielę rano też było rojno od pracowników fabryk włókienniczych wracających z nocnej zmiany. Zaraz potem pojawiały się grupki wiernych idących na ranną mszę św. do kościołów.

Można wysnuwać różne wnioski. To chyba skutek upadku przemysłu. Nie ma już „Piasta” zatrudniającego około dwóch tysięcy pracowników, nie ma „Argopolu”, „Terenówki” w Głuszycy Górnej, DMW w Grzmiącej.  Dawna „Indriana” ratuje jeszcze sytuację, zatrudniając ponad dwieście osób, zaś „Nortech” ledwie „robi bokami”. W mieście nie ma pracy, bo nie ma dużych zakładów pracy, we wsi nie ma pracy, bo rolnictwo stało się nieopłacalne.

Można też szukać przyczyn w skutkach przemian ustrojowych po upadku PRL-u w latach dziewięćdziesiątych, a także w zmianach mentalności ludzi. Mamy dziś wolne soboty i niedziele, pracujemy mniej niż dawniej, koncentrujemy się bardziej na sprawach osobistych, domowych, mniej na społecznych, zawodowych. Wiadomo, że z miasta wyemigrowała młodzież i ludzie młodzi czynni zawodowo w poszukiwaniu pracy w dużych ośrodkach lub za granicą. Głuszyca stała się miastem emerytów i rencistów oraz bezrobotnych, dla których znalezienie stałej pracy jest z różnych powodów  rzeczą nieosiągalną.

Głuszyca to nie jest to samo miasto, co kilkadziesiąt lat temu. Czy oznacza to, że powinniśmy upaść na kolana, rozdzierać szaty i wołać o pomstę do nieba?  Jestem pewien, że nie. To że wczesnym rankiem w wolne soboty i niedziele nie ma ludzi na ulicach, nie oznacza że miasto umarło. Ono po prostu śpi, korzystając z weekendu.

Obudzić je może ruch inwestycyjny, poczynając od budownictwa mieszkaniowego (co już ma miejsce), a na przemysłowym w wolnej strefie ekonomicznej kończąc.
Obudzić je może ruch turystyczny i sportowy (strefa MTB), wyciągi narciarskie, trasy narciarstwa biegowego. A w okolicznych wsiach – agroturystyka, drobne rzemiosło i usługi ukierunkowane na turystę lub wczasowicza. Mamy do tego dobre warunki, trzeba robić wszystko by je należycie wykorzystać.

Tak sobie rozmyślam na niedzielnym spacerze rankiem w cichym,  bezludnym, opuszczonym centrum miasteczka. Mówią, że myślenie ma przyszłość.

4 komentarze:

 1. Nostalgiczny post.
  W moim większym mieście o 7.30 rano w niedzielę, też jest pusto. To taka niespacerowa godzina. Za chwilę już wyłaniają się spacerowicze z psami, potem wierni, potem wyjeżdżający za miasto działkowicze, czy goście i tak wraca rytm miejskiego zgiełku.
  Przyznam szczerze, że wolę wyludnione miejsca w mieście.
  A może za sprawą "skarbów ziemi wałbrzyskiej" życie znów wróci w Pana tereny?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję mojej wiernej od lat Czytelmniczce blogu. Także za skrawek nadziei, że powróci intensywniejsze życie do mojego miasta. Zgadzam się z tym, że taki spokój i cisza o poranku są całkiem niezłe. Serdecznie pozdrawiam !

   Usuń
 2. Spacer starszego pana

  Lecą z nieba kasztany,
  Dmucha chłodny wiaterek,
  Starszy pan zadumany
  Wybrał się na spacerek.
  Chodzi sobie po lasku,
  Buty mu lśnią jak lakier,
  Z fantazją macha laską,
  Kapelusz ma na bakier.
  Wiatr swoje harce czyni,
  Czerwieni się dąb i buk,
  Furkoczą liczne mini
  Wokół zgrabnych nóg.
  Maszerują harcerze,
  Kwitną astry na grządce,
  Miło jest na spacerze
  Nawet po sześćdziesiątce.
  Zwłaszcza gdy się wygląda
  Na jakieś pięćdziesiąt dwa
  I się uważnie rozgląda,
  I chód sprężysty się ma!
  Idzie pan wzdłuż szpaleru
  Elegancki i żwawy:
  -Jak wrócę ze spaceru,
  Zaraz zaparzę kawy.
  Poczytam Politykę
  I Karnawał Dygata,
  I puszczę sobie płytę
  A mnie jest szkoda lata,
  Potem się może prześpię,
  A może wpadnę do Heniów?
  Tak myśli idąc wrześniem
  Ku swemu przeznaczeniu,
  Gdzie kawa nie wypita,
  Książka nie doczytana,
  Nie odbyta wizyta,
  Płyta nie odegrana.
  I gdzieś ktoś ironiczny
  O oczach jak dwa dreszcze...
  ...w wirze liści ulicznych
  Starszy pan idzie.Jeszcze...
  /Spacery poety-Andrzej Waligórski/

  Stoi na stacji lokomotywa...w Walimiu!
  www.facebook.com/pages/Walim-i-walimiacy/722439681178059?sk=photos_stream&ref=page_internal

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ten znakomity wierszyk nieodżałowanego Andrzeja Waligórskiego. Pasuje do mnie jak ulał. Wciąż się pocieszam w czasie takich rannych spacerów, że idę jeszcze...
   Wszystkiego miłego !

   Usuń