Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

niedziela, 31 maja 2015

Zieleń i filozofia. Słowo na niedzielę.grasz w zielone ?


 „O zieleni można nieskończenie.
Powielając dźwiękiem jej znaczenie,
Można kunsztem udatnych powieleń
Tworzyć światu coraz nowszą zieleń.

Nie dość słowo z widzenia znać. Trzeba
Wiedzieć jaka wydała go gleba,
Jak zalęgło się, rosło, pęczniało,
Nie - jak dźwięczy, ale jak dźwięczało,
Nie - jak brzmi, ale jakim nabrzmieniem
Dojrzewało, zanim się imieniem,
Czyli nazwą, wyrazem rozpękło,

W dziejach wzrostu słowa - jego piękno”…

(Julian Tuwim, „Zieleń”)


Słowo „zieleń” ma zapewne swą genealogię, ma także nieskończoną ilość skojarzeń i znaczeń. Moje pojęcie zieleni jest bogate w obfitość barw od jasnej do ciemnej zieleni, ale także jest bogate w rozmaitość odniesień wizualnych. A więc może to być łąka, albo łan wiosennego zboża, albo niedaleka kępa drzew obserwowana codziennie przez okno, albo też rozległe ściany zalesionych gór zamykających horyzont. Mam ten komfort, że mieszkam w górach, a moje miasto nie różni się wiele od wsi, zwłaszcza w tym miejscu, gdzie znajduje się mój dom.
O zieleni mógłbym nieskończenie, tak jak to sugeruje Tuwim w cytowanym wierszu. Może łatwiej byłoby dać sobie z tym spokój, gdyby nie wyjątkowość wiosennych doznań. W promieniach słońca świeża zieleń mieni się odcieniami złocistości i srebrzystości Dobra pogoda wiosną, ciepłe noce i obfitość deszczu spowodowały, że wszędzie jest zielono. Pełne ręce roboty mają właściciele ogródków działkowych, do których się zaliczam.


Ale koszenie trawników i wszystkie inne zajęcia na łonie natury mają swoją dodatkową wartość. Człowiek znajduje czas do spokojnych, niczym nie zakłócanych rozmyślań. Nie ma tu prasy, radia, telewizji, komputera, książek. Jest świeże powietrze, ciepło, cisza i wspaniała wokół przyroda. Jest zieleń w swych „udatnych powieleniach” i odcieniach. Jest naturalna egzemplifikacja tego co mieści się w najważniejszym pytaniu człowieka, skąd się wzięło życie na ziemi. Jak to się dzieje, że z maleńkiego nasionka wyrastają duże, dorodne rośliny, że korzonkami drzew i krzewów przenikają soki glebowe w górę aż do korony, zapełniając gałęzie gąszczem liści, kwiatów, a nieco później owoców? Jaka siła witalna to powoduje i skąd się ona bierze? A proces ten powtarza się jak wedyjska mantra co roku, nieprzerwanie, od zarania dziejów?
Jeśli poprzez obserwację życia przyrody i życia człowieka dojdziemy do przekonania, że wszystko co nas otacza jest dziełem niepojętej dla nas istoty, Stwórcy, czyli Boga, oznaczać to będzie, że jesteśmy niewierzący, bo przecież wiara jest wtedy, gdy czegoś nie jesteśmy pewni. Istotą religii jest wiara w Boga, ale jeśli to że Bóg jest twórcą wszystkiego uznamy za pewnik, za rzecz oczywistą, bezdyskusyjną, to znaczy, że odrzucamy wiarę. Czy w takiej sytuacji potrzebna nam jest religia? To tylko jedna z ogrodowych refleksji.


Czytając religijne książki lub słuchając niedzielnych kazań próbujemy w gąszczu słów uczonych i ważnych, w potoku mowy giętkiej i składnej  znaleźć sens naszego bytowania na tym „padole płaczu”, jakim jest ziemia nasza maleńka w makrokosmosie wszechświata. I byłoby znacznie spokojniej, gdyby nie wciąż nowe odkrycia naukowe. Jedno z najnowszych zasiało w poukładanym jako tako świecie kompletny niepokój, elektryzując naszą wyobraźnię magicznym kodem genetycznym. W 1953 roku dwóch młodych uczonych stworzyło model DNA, podstawowej substancji decydującej o dziedziczeniu cech osobniczych wszystkich żyjących organizmów.
To właśnie Anglik - Francis Crick (36 lat) i Amerykanin - James Watson (25 lat), dokonali jednego z największych odkryć w historii nauki. Opracowali model DNA, czyli kwasu deoksyrybonukleinowego, czyli nośnika informacji genetycznej. Ich odkrycie stało się jedną z największych sensacji XX wieku.

 I wszystko przewróciło się do góry nogami. To kolejne odkrycie  daje nam do zrozumienia, że nie ma czegoś takiego, jak biblijny Bóg, który w tydzień czasu stworzył świat, a potem  Adama i Ewę i zesłał ich na ziemię, wskazując jednocześnie drogę do nieba,  bo przecież istnieją tajemnicze DNA i one decydują o świecie i człowieku, w ich powstaniu kryje się zagadka istnienia, której normalny człowieczek nie jest w stanie pojąć .

Nie mam innego wyjścia, jak szukać remedium dla naszych porażonych głów. Nie wiem, czy to co proponuję, to wystarczy, ale może choć odrobinę złagodzi nasze skołotane umysły i serca. Taki cel miał zapewne poeta, niezastąpiony w trudnych momentach życia  -  Konstanty Ildefons Gałczyński, a co napisał, poczytajmy:

„Ileż to lat, ileż to lat trzeba chodzić
po dniach, po nocach, po piętrach,
do ilu łomotać drzwi, w ilu szukać
książkach, światłach, muzycznych instrumentach,
po jakich drogach, co się w deszczu mylą,
zaplątują w niebieskich zachmurzeniach,
w ilu miastach z latarniami ! O, i w ilu
nieskończonych próbach, oczekiwaniach, doświadczeniach –

ażeby znaleźć jakieś jedno zdanie,
które do serca komuś wejdzie i zostanie,

parę słów ułożonych w dziecinny gwiazdozbiór,

a ten nad czyimś oknem będzie sunął świecąc
w noc zimową i powie ktoś: „Cóż noc niebrzydka!”

Bo trudno jest za włosy chwycić treść wzburzoną,
rytm odmienny jak księżyc, ten sam księżyc który
Beethoven z nieba zerwał i w sonatę wepchnął…

Nad tym oknem, nad tą lampą nie zagasłą,
rozgadane jak jesienna plucha  - 
jakich „Trenów”, jakich „Ballad i romansów”
można by się jeszcze w nas dosłuchać ?”

Żywię taką niepłonną nadzieję, że nie damy się zakneblować w poczuciu zwątpienia i bezradności wobec osiągnięć nauki, która odkryła bezsens naszego istnienia z powodu DNA. Wręcz odwrotnie. Będziemy głosić wszem i wobec, że żadne geny nie są w stanie nam odebrać wiary w sens życia, w którym istnieje poezja, sztuka i kultura, a obok niej cudowny świat natury i ludzie wrażliwi na piękno i dobro. I pokąd stać nas na miłość, przyjaźń, współczucie,  pokąd „nad tą lampą nie zagasłą” możemy jeszcze posłuchać sonaty Beethovena lub pobłądzić z zafascynowania w tajemniczym świecie „Ballad i Romansów, potąd jesteśmy wolni od jakichkolwiek naukowych zaszufladkowań.  Tak nam dopomóż Bóg (Twórco DNA) i Wszyscy Święci! Amen !

4 komentarze:

 1. Otrzymalem od Romany Więczaszek z pięknego Brzegu nad Odrą znakomity wiersz, który koresponduje z zamieszczonym powyżej postem. Proszę o wczytanie się w tekst wiersza, by odkryć i odczuć ze wzruszeniem jego piekno:


  RANNE OCALENIE

  Na spacerze
  w mgnieniu oka zabawa,
  odcienie zieleni
  jak urwanie głowy!

  Grasz w zielone?
  - Gram.

  Tu umizgują się brzozy,
  moje samarytańskie brzozy.
  W szumie filigranowych liści
  falowanie wiatru.
  Moja głowa teraz w diademie,
  brzozo kochana.

  Obok entuzjazm wróbla
  niepowtarzalny.
  Zaciszny świat rankiem,
  nawet gdy z nieba pada,
  nawet na drodze pełnej śmieci
  obok smutnego cmentarza.

  Chaos tkwi
  gdzieś we mgle,
  widać kontury.

  Poranny spacerek jak się okazuje może być impulsem do różnego rodzaju nastrojowych refleksji, jak sądzę nie tylko dla tych, którzy tradycyjnie "grają w zielone". Dziekuję Romanie, naszej głuszyckiej krajance za wiersz i za cieple pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że każdy rozumny człowiek zadaje sobie pytania i widzi dużo sprzeczności w tym co wpajano mu od dziecka.Często stawianie takich pytań publicznie odczytuje się jako odejście od wiary.Niestety,obecnie nie godzę się z tym, by przytakiwać zupełnie nielogicznym wywodom i stwierdzeniom.Jeśli jest Stwórca i obdarzył nas rozumem, to nie korzystanie z rozumu jest obrażaniem Najwyższego. KORZYSTAM Z ROZUMU.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Stanisławie, nie mogę znaleźć na stronie kontaktu mailowego do Pana. Czy mógłbym prosić o pomoc?

  P z W !

  OdpowiedzUsuń
 4. "www.youtube.com/watch?v=mAmxCl-YAdU"

  Mnie zieleń kojarzy się z milczeniem roślin-ale one do nas przemawiają,zmieniając barwy.

  "Jednostronna znajomość między mną a wami
  rozwija się nie najgorzej.
  Wiem co listek,co płatek,kłos,szyszka,łodyga..."/W.Szymborska/

  W.Szymborska z właściwą sobie odkrywczością filozoficzną pokazuje,pisząc:
  "Macie u mnie imiona(...)a ja u was żadnego."
  Nadaliśmy całej przyrodzie nazwy,obserwujemy ją,podróżujemy z nią przez życie,a i tak jesteśmy
  dla przyrody nikim.Bowiem,kim jesteśmy wobec klonów,łopianów.naparstnic,wrzosów,jałowców,
  zagajników,łąk?Pewnie tylko geniusze myśli na miarę wielkich poetów potrafią widzieć istotę
  naszej egzystencji.Przestań,człowieku,zaznaczać swoją obecność,rozpychać się,ingerować,
  zmieniać.Bądź cichą,małą,nieważną cząstką.

  Matka wie najlepiej-nawet jeśli jest nią roślina.Przekazują swoim nasionom"wspomnienia"
  o niedawnych temperaturach,przygotowując je do warunków pogodowych nadchodzącej wiosny.Gdy wiosna ma być chłodna,skorupka nasiona jest bardziej twarda,przez co trudniej przebić się kiełkom,co opóźnia kiełkowanie.Roślina-matka określa jak trudno będzie się uwolnić
  kiełkującym roślinom ze skorupki,i w ten sposób kontroluje to,co zrobi nasiono.
  Obecne zmiany klimatyczne przesuwają moment kiełkowania wielu gatunków roślin.
  Biorą w tym udział geny,wyczuwające zmianę pór roku.Jak to będzie wyglądało za 10-20 lat.
  Może wreszcie usłyszymy:"Będzie zimno-poczekaj!"

  Czy Wszechświat miał początek-nie wiemy.
  Nie wiemy również nic o jego końcu.Wszystkie teorie naukowców nie są do końca udowodnione.
  Uważam,że materia posiada samoświadomość.To ewolucja doprowadziła ją do stanu w którym osiągnęła samoświadomość.Homo-sapiens jest tego dowodem.
  Bo czy zupełnie martwa i nieświadoma materia,przypadkiem stworzyła coś innego.
  Czy to jest możliwe?Nie!
  A może degradacja boskiej świadomości doprowadziła do powstania materii.To mogło się wydarzyć.
  "www.youtube.com/watch?v=cvsVcJjvwZA"
  "studioopinii.pl/wp-content/uploads/2015/05/Adam_i_Ewa.jpg"
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń