Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

piątek, 29 maja 2015

W jakim świecie żyjemy?
czas na refleksję

Odnoszę wrażenie, że w miarę rozwoju elektroniki przybywa osób, które żyją w coraz bardziej oderwanym od rzeczywistości świecie medialnym, a ich wzrost następuje w postępie geometrycznym. Widzę to sam po sobie, zastanawiam się, czy to nie jest rodzaj epidemii, uzależnienie nie mniejsze niż narkomania. Nie potrafię uzmysłowić sobie jego skutków, ale odczuwam coraz wyraźniej, że ten świat medialny staje się dla mnie ważniejszy niż praca, dom, rodzina. Wiem, że budząc się rano zaczynam dzień od uruchomienia komputera. Pierwsza rzecz – poczta mailowa, druga  -  facebook, dalej mój blog,  następnie portale internetowe: wirtualna polska, gazeta pl, interia, onet. Potem przełączam się na TV, obowiązkowo najświeższe informacje – TVN 24, dalej magazyny poranne typu „kawa czy herbata”, przeglądy prasy i inne. Skaczę po kanałach, wychwytuję to wszystko co się dzieje na  świecie, czym żyją Polacy, jak zapewniają mnie lektorzy i redaktorzy telewizyjnych informacji i magazynów.

Dzięki nim wiem jedno, że od dłuższego czasu bezsprzecznie i bezdyskusyjnie Polacy żyją „Royal Baby”. Nie ma dla nas nic ważniejszego. Gotowi bylibyśmy wszyscy jak stoimy ruszyć do Londynu, by zobaczyć na własne oczy kolejne maleństwa księcia Wiliama i Kate. Bo przecież tym żyje cały świat.  Wszyscy interesują się "operą mydlaną" w sercu brytyjskiej polityki. Zamiast systemu prezydenckiego Anglicy hołdują monarchii, a jej spektakularną  częścią jest to wszystko, co się dzieje się w rodzinie królewskiej.

Cały niemal świat, jak czytam lub słyszę we wszystkich dostępnych mediach,  raduje się i podnieca narodzinami maleństw książęcej pary w brytyjskim królestwie, a co za tym idzie -  ruszyła machina marketingowa, natychmiast pojawili się przedsiębiorczy spryciarze, by na tym zarobić.
.
W dzień po narodzinach pierworodnego księcia Jerzego słynna Pandora wypuściła na rynek specjalny charms, nazwany Royal Baby Carriage.  Jego lansowanie było bardzo oczekiwane przez kolekcjonerów Pandory bowiem należy do tzw. limitek.


Royal Baby Carriage jest charmsem- wózeczkiem, ma specjalny grawer 2013, złoconą koronę i ozdobiony został cyrkonią. Cena 55 GBP.

Boleję nad tym, że nie stałem się nigdy szczęśliwcem, nie mam królewskiego charmsu  z zaślubin 31-letniej księżnej Kate z księciem Williamem, a Royal Baby Carriage jest dla mnie w sferze marzeń tak samo jak kwota 55 GBP, a w dodatku musiałbym udać się w celu jej nabycia do Australii.

Moje wzburzenie wywołuje także fakt, że narodzinom małego księcia Cambridge towarzyszyła cała seria mistyfikacji. Po dwóch występach sobowtórów książęcej pary - w niedzielę w Hyde Parku i w poniedziałek przed szpitalem St Mary, okazało się, że również miejski herold, ogłaszający narodziny przed szpitalem to oszust-parodysta.

Martwi mnie, że w momencie ogólnoświatowej medialnej euforii i zafascynowania widokiem książęcej pary z maleńkim baby w zawiniątku po wyjściu z kliniki położniczej, znalazł się jakiś tam pojedynczy mizantrop, który ośmielił się w komentarzu pod tą rewelacyjną informacją napisać:
Narodziny kolejnego celebryty - "Royal Baby" przyjąłem ze spokojem, bo mają one znikomy wpływ na nasze życie.

Jak to znikomy wpływ, chyba autor komentarza nie wie na jakim świecie żyje. Przecież dla współczesnych mediów, podejrzewam że nie tylko w niepodległej Rzeczpospolitej, nie ma nic ważniejszego niż to, co się dzieje na dworze królewskim w Anglii. Toteż u nas wystarczyło zajrzeć do okienka TVN24, gdzie od rana do wieczora, a także w godzinach nocnych można było śledzić non stop brzemienne wydarzenia (to słowo „brzemienne” jest tu szczególnie celne) związane z aktem narodzin prawdopodobnego przyszłego monarchy na Wyspach Brytyjskich. Dla nas z krwi i kości Londyńczyków jest to rzecz szczególnej wagi, wobec której cała reszta, a dotycząca  groteskowej połaci kraju nad Wisłą i Odrą jest milczeniem.

Przez dwa ostatnie lata oczy całego świata, a przede wszystkim rodziców były zwrócone  na pierworodnego. Książę Jerzy był przyzwyczajony do tego, że  rodzice koncentrują się na nim. 2 maja 2015 roku wszystko się zmieniło. Na świecie pojawiła się siostra o niezwykle sympatycznym dla mojego ucha imieniu – Charlotta. Jak tu się nie cieszyć, kiedy ma się jeszcze w zanadrzu ostatnią już, ubiegłoroczną butelkę jedlińskiego wina o takim samej nazwie. Wprawdzie to na cześć Charotty von Pless, założycielki uzdrowiska, ale w tym roku kolejne francuskie wino na zamówienie jedlińskich władz może z powodzeniem zmienić swego patrona.
 Książęca para obawiała się, że Jerzy może być zazdrosny o nowe dziecko w rodzinie. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie się martwili. Jerzy okazuje duże zainteresowanie swą siostrzyczką i chce się z nią bawić. Nie ma wątpliwości, że książę będzie cudownym bratem dla młodszej siostry.

Do szpitala St. Mary's przyjechali wysłannicy z Pałacu Kensington z pudełkami wypełnionymi ciastkami i różnymi słodyczami. Brytyjczycy byli zaskoczeni i szczęśliwi. Rzecznicy Pałacu Kensington potwierdzili, że księżna Kate i jej mąż wysłali ciastka. Chcieli pokazać w ten sposób, że myślą o tych wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać przyjścia na świat ich drugiego malucha.

Dowiaduję się, że równie szczęśliwi byli Warszawiacy w poniedziałkowy ranek powyborczy, kiedy to nowo wybrany prezydent – elekt serwował im na ulicy gorącą kawkę gratis. Szkoda, że zabrakło ciasteczek. Niestety, nie spotkałem nigdzie w informacjach medialnych, że na cześć nowego prezydenta pojawił się choćby pozłacany charms z serii limitek. A przecież można by na tym nieźle zarobić.

Jak to dobrze, że uświęcone tradycją obyczaje angielskiego dworu królewskiego może choć w części przetransponować do Polski namiastka tamtejszej monarchii, nasz z woli narodu demokratycznie wyłoniony,  "z łaski Bożej" prezydent.
No i jak dobrze, że taki jak ja zwykły, szary człowieczek może od czasu do czasu dzięki wspaniałomyślnym mediom przenieść się w krainę baśni i ułudy, oderwać od mizerii życia powszedniego

Składam hołd naszym mediom, szczególnie uniżony dla TVN 24. Wystarczy tam zajrzeć codziennie na parę godzin. Chce się żyć !

5 komentarzy:

 1. Niestety, świat stanął na głowie. Jeszcze 10 lat temu można było zobaczyć dzieci na placach zabaw, boiskach. Teraz wszyscy siedzą przed komputerami, telefonami i nawet się ze sobą nie spotykają, bo mają przecież ,,kontakt".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie jest tak źle. Bardzo często widzę dzieci na naszym boisku "Orlika", rozmawiają przez komórki.
   Dziękuję Radcy za komentarz. Pozdrawiam !

   Usuń
 2. Panie Stanisławie!Zazdroszczę zdrowia i odporności psychicznej:))
  Należało zagłosować na G.Brauna i może doczekalibyśmy polskiego"Royal Baby",może taki bobas pogodziłby naszych rodaków:)A tak zostało nam:-"Był duda,był duda,miał dudy miał..."

  "www.youtube.com/watch?v=szg1dj6lzxM"
  "Internauci wszystkich krajów,łączcie się!/Manifest.../
  Rewolucja w sieci/cyberprzestrzeni dopiero rusza z miejsca,nabiera rozpędu,jak nasza Galaktyka.
  Ameryka ma dziesięć pływających archipelagów z lotniskowcami pośrodku i dwadzieścia latających czarnych duchów.Do tego ,dziesiątki atomowych lewiatanów,zaczajonych gdzieś
  w głębinach,setki satelitów,czuwających na orbitach,i tysiące ładunków nuklearnych,zdolnych w pół godziny z każdego miasta na naszym globie zrobić Hiroszimę.Ameryka jest w stanie zniszczyć bezkarnie,przynajmniej w sensie militarnym,każde państwo.
  Panuje na oceanach,w powietrzu,przestrzeni kosmicznej.

  Koszt zamachu na WTC to parę mln.$,koszt odwetu to ok.2-3 biliony $.
  Pozostaje jeszcze atak informatyczny na USA o ile tańszy.Czy w tej chwili jakiś genialny haker/informatyk nie projektuje programu,który poprzez sieć sparaliżuje obronę USA,giełdy,
  doprowadzi do bankructwa np."zieloną wyspę".
  W sieci nieustannie czuwa ponad 200 mln.ludzi takich jak Pan i ja.Gdyby ten czas policzyć jako
  pracę,dawałoby to 600 mln.roboczodniówek na dobę.To dwa razy więcej,niż 30-to letnia praca
  100 tys.osób,wykonywana w czasie trzech miesięcy wylewu Nilu,a tyle właśnie,wg.Herodota,
  starożytny Egipt zainwestował w budowę Wielkiej Piramidy.Gdyby praca Internautów była
  w podobnym stopniu zorganizowana,jej potencjał odpowiadałby dwu piramidom dziennie,
  wliczając soboty,niedziele i święta.
  Czas poświęcony sieci jest tylko cztery razy mniejszy od łącznego czasu poświęconego przez
  wszystkich ludzi pracy zawodowej.Gdyby wg.tego kryterium szacować wielkość sieci,traktowanej
  jako część gospodarki,sieć stanowiłaby już największą branżę najszybciej rosnącą.

  Przemysł komputerowy wydaje mld.$ na opracowanie nowych technologii.
  Pierwszy wielozadaniowy mikroprocesor Intela 8080, pojawił się w 1974 r.Był to przypominający
  batonik chip o dł.5 cm.mieścił w sobie 4500 tranzystorów.W tej chwili najbardziej złożony
  i dostępny chip,przeznaczony do serwerów mikroprocesora Intela,zawiera 4,5 mld.tranzystorów.
  Na płytkach krzemowych jest możliwe wytrawienie elementów o rozmiarach zaledwie 14 nm,
  czyli dwukrotnie mniejszych niż średnica wici bakterii.Cuda?
  Cuda to dopiero przed nami.Krzem wkrótce przejdzie do historii.Zastąpią go nanorurki węglowe
  oraz grafen.Energię elektryczną zastąpi fotonika,czyli impulsy światła zamiast impulsów napięcia.
  Tranzystory grafenowe to rozmiary poniżej 5 nm,czyli granica występowania efektów kwantowych.
  Inżynierowie muszą też opanować sztukę układania miliardów obiektów w równe rzędy z zachowaniem między nimi nanometrowych odległości.
  IBM zamierza budować chipy komputerowe,które pod wzgl.inteligencji i sprawności energetycznej
  dorównają musze,naukowcy będą się wzorować na mózgach ssaków.
  Ostatnio skonstruowany chip,który zawiera 5 mld.tranzystorów zorganizowanych w 4096 rdzeni neurosynaptycznych opowiadających 1 mln.neuronów i 256 mln. połączeń synaptycznych.

  Dalszy rozwój cyberświata może zatrzymać tylko to:
  "www.youtube.com/watch?v=0IxHiunGajE"
  Zewnętrzne warstwy tych dwu galaktyk już się"stykają".
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po tym co napisałeś Henryku moja odporność psychiczna znacznie zmalała. I wcale nie uspakaja mnie to, że moge tej rewolucji w cyberprzestrzenu nie doczekać, bo mam już swoje lata. Ale przecież mam dorosle dzieci i wnuków. Strach pomyśleć co ich czeka. I jeszcze do tego spięcie dwóch galaktyk.
  Nie ma co, nie piszę nic więcej, przecież po tym pisaniu nie zostanie ani śladu. Od dziś nie boję się już IPN-u, groźniejszy jest IBM i jego chipy. A od Brauna lepszy jest Duda, bo wierzy w cuda.
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. "W okresie wydawania psich biuletynów."
  Sławne w historii bywały zwierzęta.
  Od szkolnej ławy wszak każdy pamięta
  Wilczycę rzymską,konia Bucefała
  I gęsi,którym sława się zgęgała.

  Od sławy ludzkiej różni się zwierzęca
  Tem,iże nad nią nikt się już nie znęca...
  Nikt sławy zwierząt oszczerstwem nie brudzi-
  Co jest wyłącznym przywilejem ludzi...
  I sława zwierząt prym przed ludzką trzyma
  Wtem,że jej zazdrość nigdy się nie ima.

  Choć między ludźmi różnie dzisiaj bywa,-
  Wszak żaden krewki rycerz się nie zrywa,
  By szczękiem broni nieść echo peanu
  Głośniej"Kasztance",niż"Baśce"z Murmanu.

  Chcąc komuś życzyć niegasnącej sławy-
  Trzeba by złożyć splot życzeń ciekawy:
  "Niech się czczą ludzie-jak Apisa-byka,
  Niech twoje słowo w ludzką pamięć wnika,
  Jako gęganie gęsi w Kapitolu...
  Jak wydra Paska gnaj w historii polu..."

  Zwierzętom żyć dziś jest wygodnie:
  Nie dosięgają ich niczyje zbrodnie,-
  Gdy ludzie giną jak kamienie w wodzie,
  Psie biuletyny dziś bywają w modzie.
  Jeden ogłasza:- Pies-wilk w niebyt czmychnął!...
  Drugi poprawia:- Tylko łapę zwichnął!...

  Stąd sens moralny-wszak nie zaprzeczycie-
  Więcej dziś warte psie,niż ludzkie życie.../M.T.F./

  Młode pokolenie Polaków wychowane w Wielkiej Brytanii-Krystian i Oliwia,rodzeństwo:)
  "www.youtube.com/watch?v=B2Pfeq0qCjQ"
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń