Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Bajeczny Książpo prostu wsiadamy i jedziemy karocą do Książa


Wielu ludzi odwiedzających wałbrzyski Książ zastanawia się pewnie, co w tym miejscu  robi na nas większe wrażenie, czy monumentalne gmaszysko zamku - pałacu osadzone nad urwiskiem, czy dość osobliwy melanż kilku stylów architektury w jednolitej z pozoru budowli,  czy też okalający ją rozległy park. Wystarczy się dobrze rozejrzeć idąc alejkami parkowymi, zatrzymać w paru miejscach widokowych, choćby po to, by z dala móc podziwiać przeogromną bryłę zamczyska, aby zorientować się, że jest to zupełnie niezwykły i  imponujący bogactwem drzew, kwitnących krzewów i urozmaiconą konfiguracją terenu kompleks krajobrazowy. Jest rzeczą całkiem jasną, że gdyby nie wyjątkowe położenie zamku na wysokiej skale, nad głębokim przełomem Pełcznicy, gdyby nie bogactwo otaczającej go starożytnej przyrody i rozmaitość urzekających widoków, nie byłby to zabytek tak mocno przyciągający nie tylko turystów, ale także sobotnio-niedzielnych wycieczkowiczów. Wielu mieszkańców Wałbrzycha  lub Świebodzic przyjeżdża tu lub przychodzi spacerkiem po to, by spędzić mile czas w naturalnym uroczysku przyrodniczym i pooglądać z różnych stron bajeczną panoramę zamku. Bardziej wytrawni spacerowicze nie zadawalają się spacerami po tarasach zamkowych, których jest aż 13, rozmieszczonych na kilku poziomach z kwiatowymi klombami dekoracyjnymi, ale z determinacją godną podziwu, zwłaszcza jeśli to dotyczy ludzi starszych, decydują się na górską eskapadę najpierw w dół do przełomu Pełcznicy, a potem w górę do ruin Starego Książa, skąd monument „nowego” Książa robi jeszcze większe wrażenie, niż z bliskiej odległości.

Miałem kiedyś okazję zwiedzać zamek i jego podziemia z grupą czeskich przewodników turystycznych. Byłem ogromnie ciekaw, jakie wrażenie wywarł na nich Książ i jego otoczenie. Zapytałem o to znakomitego przewodnika twierdzy Hanička w Rokytnicy. Piszę znakomitego, bo takie robił wrażenie, kiedy przyjmował nas jako gospodarz swej atrakcji turystycznej. Potrafił o niej mówić bez końca i z takim przejęciem, że można by go stawiać za wzór lokalnego patrioty. Mój interlokutor odpowiedział, że jest mu wstyd, bo dotąd nie wiele wiedział o zamku Książ i nie był przygotowany na tak zaskakujące przeżycie.  Przecież to jest miejsce, o którym powinna wiedzieć cała Europa. Zarówno zamek, jak i to, co roztacza się wokół zamku, a zwłaszcza to, co znajduje się w podziemiach zamkowych, to rzecz unikalna w skali światowej. Dlaczego wy się tym nie chwalicie, albo robicie to tak mało skutecznie? Nie byłem w stanie zwłaszcza jeśli chodzi o podziemia Książa odpowiedzieć mu na to pytanie.

Gdy już znalazłem się wieczorem w zaciszu domowym pomyślałem sobie, że ten inteligentny czeski przewodnik miał zupełną rację. O zamku Książ nie wiele słychać w Europie. U nas w kraju pisze się, że jest trzeci co do wielkości  po Wawelu i Malborku. Zgadza się, tylko że  i Wawel, i Malbork są w środku miast, otoczone murami i wieżami obronnymi. Dotyczy to również bliźniaczego pałacu w Pszczynie, drugiej renomowanej własności rodziny Hochbergów. Nasz Książ to nie tylko rezydencja pałacowa, robiącą zresztą teraz po kolejnych etapach prac renowacyjnych coraz większe wrażenie. To, co stanowi równorzędną wartość tego zabytku, znajduje się w jego otoczeniu. Warto wiedzieć coś więcej o walorach książańskich krajobrazów.


reprezentacyjna sala balowa Maksymiliana

Opowiadam o zdarzeniu, które miało miejsce parę lat temu. W nowoczesnej promocji Książa nastąpił w ostatnich latach gwałtowny przełom. A stało się to skutkiem utworzenia Fundacji imieniem księżnej Daisy działającej pod skrzydłami prezesa zamku Książ, a także prezydenta miasta Wałbrzycha. Nie jest moim celem w tym poście blogowym opowiadać o sukcesach nie tylko promocyjnych, ale przede wszystkim takich, dzięki którym pomieszczenia pałacowe wzbogaciły się mnóstwem wspaniałych obrazów, zabytkowych mebli i sprzętów, a obok tego  całą plejadą różnorodnych imprez kulturalnych i biznesowych. Co rusz dowiadujemy się o nowych publikacjach, książkach i albumach związanych z przeszłością i teraźniejszością zamku. Książ pulsuje zupełnie innym, nowym życiem, a przez jego sale otwarte dla ogółu, przemieszcza się co tydzień tysiące osób zwiedzających.


Zamek Książ błyszczy jak najjaśniejsza gwiazda na firmamencie turystycznym regionu wałbrzyskiego i to jest niewątpliwe osiągnięcie kilku ostatnich lat miasta Wałbrzycha.

Ale jak już wspomniałem nie tylko sam zamek jest magnesem przyciągającym turystów i spacerowiczów. Myślę, że nie mniej ważnym dla wielu, wielu osób jest otoczenie zamku.

Zamek Książ stanowi centralny punkt tzw. Książańskiego Parku Krajobrazowego, zaś Park jest to obszar liczący sobie 3.880 hektarów plus otulina o powierzchni 700 ha. Składa się z dwóch części rozdzielonych szosą z Wałbrzycha do Świebodzic. Po jednej stronie tej szosy znajduje się teren gospodarstwa rolnego i sadowniczego ze słynną Palmiarnią w Lubiechowie, a dalej obszar leśny z ukrytym w poszyciu, unikalnym jeziorkiem Daisy. Po drugiej, znacznie rozleglejszej jest zamek Książ nad Przełomem Pełcznicy, stanowiącym rezerwat przyrody, a także ruiny zamków Stary Książ i Cisy oraz zabytkowa Stadnina Ogierów, dawne stajnie i hipodrom właścicieli zamku. Książański Park Krajobrazowy ciągnie się dość daleko w kierunku zapory wodnej  jeziora w Dobromierzu. Park wypełniają lasy mieszane z przewagą buków i świerków, bogaty jest skład gatunkowy runa leśnego, w którym pojawiają się gatunki chronione.

Szczególnie cenny jest park zamkowy obok zamku Książ, w którym rośnie około 80 gatunków drzew i krzewów egzotycznych. Na tej bazie utworzono Sudecki Park Dendrologiczny, ważny dla ochrony i dalszego rozwoju unikalnej flory leśnej. Jest w nim 2450 wspaniałych okazów drzew i krzewów, obejmujących 82 gatunki i odmiany, w tym najsłynniejszy, bo prawie 600-letni cis „Bolko”. Przez ogród prowadzi zabytkowa aleja lipowa z 1725 roku.
Niestety, wielu turystów i spacerowiczów nic o tym nie wie i nie zwraca na to uwagi. Nie uświadamia sobie, że te wokół rozprzestrzeniające się strzeliste drzewa liczą sobie dziesiątki lat, są bezcenne jako zabytki przyrody stworzone przez naturę, podobnie jak bezcenne jest zamczysko Książ, zbudowane przez człowieka, zawieszone nad karkołomnym urwiskiem skalnym.

salon księżnej Daisy


O Książańskim Parku Zamkowym, jak i o uroczych tarasach, no i oczywiście samym zamku, w którym mamy już udostępnionych do zwiedzania wiele atrakcyjnych sal z reprezentacyjną Salą Maksymiliana na czele, możemy poczytać więcej i pooglądać barwne fotografie w znakomitym folderze-przewodniku Anny Będkowskiej-Karmelity pod tytułem „Książ, zamek i tarasy”  -  do nabycia w recepcji zamkowej. A internauci mogą bez problemów skorzystać ze stron internetowych Książa, gdzie można poznać interesującą historię zamku oraz to wszystko, co dzieje się w nim współcześnie. Do tego wszystkiego gorąco zachęcam.

4 komentarze:

 1. Witam Staszku! Za takie piękne słowa jakie piszesz o Książu należy się Tobie nagroda Fundacji księżnej Daisy.Nie tylko pięknie piszesz o pałacu ale również o parku okalającym pałac rodu Hochbergów.A zamieszczone fotografie oddają jak piszesz w tytule coś wspaniałego bajecznego.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. We wspaniałej rezydencji Hochbergów od 14 do 16.08.2015 r.odbędzie się III Dolnośl.Festiwal
  Tajemnic-spotkanie miłośników historii i tropicieli zagadek przeszłości.

  Wałbrzych wydaje krocie na inwestycje.Ponad 646 mln planuje w tym roku wydać na inwestycje
  Wałbrzych(111 tys.mieszk).To i tak projekt ostrożny,bo miasto czeka zastrzyk pieniędzy z unii
  (dla Aglom.Wałb.).Najważniejsze inwestycje:przebudowa drogi kraj.nr 35,przebud.ulicy Strzegomskiej,Zachodniej,1 Maja,Lelewela,Gagarina,przebud.Placu Grnwaldz.,zagospodarowanie
  Placu na Rozdrożu.
  Wałbrzych ma za sobą dwie potężne inwestycje:rewitaliz.byłej Kopalni Węgla Kam."Julia"
  i utworzenie Starej Kopalni.

  W niedoszłej atrakcji regionu"Lisiej"sztolni zostały utopione potężne pieniądze.
  Obecnie"Lisia"sztolnia pozostaje niedostępna dla osób postronnych.Wyrobisko pozbawione jest
  naturalnej wentylacji i gromadzi się w nim CO2.Zebrał on śmiertelne żniwo,mimo zakazu wejścia
  do sztolni.Ze wzgl.na zamknięcie sztolni wzrosły także koszty budowy Parku Wielokulturowego
  Stara Kopalnia,gdyż trzeba było zbudować alternatywną trasę podziemną dla turystów.
  Miały być łodzie,kolejka-mamy utopione 3 mln zł-dosłownie.
  Zaczęto szukać winnych.Oczywiście jak zawsze nieudolni politycy:prez.Stanisław Kuźniar zwala winę na kier.Jerzego Kosmatego.Kosmaty odpiera zarzuty.I tak mamy wątek polityczno-samorządowy.

  Wielu badaczy dolnośląskich tajemnic(Jerzy Rostkowski),że właśnie tu należy szukać obiektu
  owianego legendą pod kryptonimem Rudiger.
  Są zeznania świadków i wspomnienia radzieckich oficerów wywiadu,które pozwalają umiejscowić
  Rudigera w nieczynnych wyrobiskach wałbrzyskich kopalni.
  Co ukryto? J.Rostkowski twierdzi,że w tym miejscu Niemcy pod kierunkiem fizyka Manfreda
  von Ardennea-ukryli cyklotron do produkcji plutonu potrzebnego do produkcji bomby A.
  Wałbrzyskie podziemia są strefą zakazaną.Liczna grupa eksploratorów trafia na mur nie do
  przebycia.Mówi się,że wstęp do nich jest zakazany od chwili zakończenia wojny.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie uznanie dla Pana Henryka, który przekazuje różne ciekawostki z regionu wałbrzyskiego oraz Gór Sowich i nie tylko.Chylę czoło dla Pana,Panie Henryku wiedzy oraz wielorakich zainteresowań.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za uznanie!Staram się podzielić wiadomościami o naszym pięknym regionie
  i zachęcić innych do poznania niezwykłej historii tego zakątka Polski.
  Moje zainteresowanie tym regionem naszego kraju,zawdzięczam między innymi blogowi i książkom Pana Stanisława.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń