Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

wtorek, 13 czerwca 2017

Czas na Moskwę !Statys -horoskop


Gdy jest coraz gorzej i czujemy że spadamy do dołka w kraju, w którym kruszą się ostatnie filary praworządności i wolności, znajdujemy coś na pocieszenie. To sukces naszych piłkarzy w meczu z Rumunią. Wygraliśmy 3:1 po bramkach Roberta Lewandowskiego i mamy już otwartą drogę do Mundialu w 2018 roku i to w kraju naszego wielkiego sąsiada – w Putinowskiej Rosji. Stało się to, o czym marzymy od lat. Będziemy mogli podbić ponownie Rosję, tak jak się to stało na Euro 2012  w Warszawie i pokazać światu, kto tu się liczy.

Czekamy na to całe wieki, odkąd udało się Rosjanom przepędzić Polaków z moskiewskiego Kremla w 1612 roku, a zrobił to „rosyjski Wałęsa”, Dymitr Pożarski, na czele zbuntowanych mas ludu moskiewskiego, którym nie podobało się, że intruzi z Polski chcą na siłę ich przechrzcić z prawosławnych na rzymskokatolickich. Nie pomogło to, że podrzuciliśmy im aż dwóch Dymitrów Samozwańców, rzekomych synów Iwana Groźnego, których sławna Marynia Mniszchówna, córka wojewody sandomierskiego w słusznej sprawie bycia carową rosyjską traktowała jako dwój duch w jednym ciele. Nie spodobał się im Zygmunt III Waza, nasz kandydat na cara, tenże Zygmunt, którego kolumna zdobi dziś Plac Zamkowy w Warszawie. Solidarnie połączyła się szlachta, mieszczaństwo i chłopi podmoskiewscy w pospolitym ruszenia przeciw Polaczkom. Kreml został oblężony, trzeba więc było stąd uciekać. Zdobywca Moskwy, hetman Stanisław Żółkiewski, zrobił to wcześniej niezadowolony z aspiracji Zygmunta III Wazy, któremu nie wystarczała korona polsko- litewska i parł do tego by odzyskać szwedzką, a teraz też moskiewską. Dobrze, że przynajmniej udało się podbić Smoleńsk i włączyć go w granice Rzeczypospolitej.

Oj, były to czasy, o których słodko czytać i podziwiać siłę oręża, odwagą i mądrość dowódców, Jana Karola Chodkiewicza, Stanisława Żółkiewskiego, którzy uczynili to, co udało się uczynić znacznie później tylko Napoleonowi Bonaparte – podbili Moskwę.

I pomyśleć sobie co by to było, gdyby Władysław, syn Zygmunta III, którego akceptowała strona rosyjska, uzyskał zgodę ojca na objęcie tronu carskiego. Ale stało się inaczej. Lud moskiewski się zbuntował, wdarł się do Kremla, przepędził Polaków i  dokonał wyboru cara -  Michała Romanowa, dającego początek nowej dynastii, która przetrwała wieki. Obecni „spadkobiercy” tradycji carskiej w Rosji uznali mniej czy bardziej słusznie, by datę wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 roku uznać za święto państwowe  - Dzień Jedności Narodowej.

I za to właśnie, że dzisiejsi Rosjanie tak się cieszą z przepędzenia Polaków z Kremla   wystawiliśmy im rachunek. Daliśmy im w kość w finale Euro 2012. Pamiętamy wszyscy ten mecz: Polska – Rosja 2 : 0, wprawdzie tylko jeden zwycięski, ale za to z kim.

Zwróćmy uwagę na te dwie daty, 1612 i 2012, dokładnie 400-lecie. Czy można obojętnie odnieść się do takiego splotu wydarzeń.

A przecież na tym nie koniec. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że już za rok będziemy mogli pokazać Rosji ponownie lwi pazur. A będzie to na ich rosyjskiej ziemi, w dodatku to będzie Mundial 2018. Podobnie jak Kamil Stoch w Soczi, tak Robert Lewandowski w Moskwie odbierze puchar dla naszej zwycięskiej „armady”. Oj, łza się w oku kręci!  Polska – mistrzem świata. Moskwa  będzie nasza.

Oliwa zawsze sprawiedliwa. Wcześniej, czy później. W przyrodzie nic nie ginie. Polska znów pawiem narodów !

1 komentarz:

 1. Już"wkrótce"Azja utraci znaczną części swojej powierzchni.Rosja zostanie wreszcie oddzielona od Europy dużym morzem.Moskwa razem ze stadionami piłkarskimi zostanie zalana.Zniknie pod wodą wiele pól bitewnych I i II wojny światowej.
  Europa Środkowa(cała Polska) zostanie całkowicie zalana.Watykan zostanie wyniesiony jako wyspa i ocaleje.
  Nie czas myśleć o piłce nożnej.Czas nauczyć się korzystać z konia i pługa:)
  Ale jeśli nikt nie ocaleje,nawet bogaty Ronaldo i Messi w swoich bunkrach to...
  "Bóg nie może istnieć bez nas:On nigdy nie będzie Bogiem bez człowieka.On jest Tym,który nie może pozostać bez nas,i to jest wielka tajemnica!Bóg nie może być Bogiem bez człowieka:to jest wielka tajemnica."(Papież Franciszek-7 czerwca 2017 roku)
  https://www.youtube.com/watch?v=UF-qyLfw1Qs

  Czyli nie ma Boga i piłki nożnej bez nas:)

  Brzoza symbol piękna w Rosji i"pływające"rosyjskie tancerki:
  https://www.youtube.com/watch?v=bU2on24sI1s
  Słonecznego długiego weekendu.

  OdpowiedzUsuń