Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

wtorek, 14 kwietnia 2015

Mówić wierszem 
to też poezja - pisana przez naturę

Są takie chwile, kiedy zachodzi potrzeba by jakieś ważne wydarzenie, jakąś rocznicę, uroczystość, osobę, uczcić  tak zwaną „mową wiązaną”, czyli wierszem. Jeśli  napisze się to do rymu, brzmi  okazalej, donioślej, milej. Najczęściej takie tekściki pachną grafomaństwem, zwłaszcza jeśli nie ma w nich czegoś innego od zwykłej paplaniny, a rymy są zbyt proste. Mówi się, że są to rymy „częstochowskie”, ale dlaczego, nie wiem. Jest bardzo niewyraźna granica pomiędzy grafomaństwem, a prawdziwą sztuką poetycką, często trudna do zrozumienia, do wyjaśnienia, do interpretacji. Dotyczy to zresztą nie tylko słowa pisanego, ale i malarstwa, i muzyki, i innych dziedzin sztuki.

Dla zwykłych „zjadaczy chleba” myślę, że ważne powinno być tylko jedno kryterium, czy mi się to podoba, czy też nie. I tym powinniśmy się kierować czytając z zainteresowaniem tekst pisany, słuchając muzyki,  czy też wieszając jakiś obraz na ścianie. Jeśli dokonujemy jakiegoś wyboru tylko dlatego, bo ktoś nam powiedział, że to jest dzieło sztuki  -  to jest to snobizm. Tego powinniśmy unikać. Nie powinniśmy też narzucać swoich upodobań innym odbiorcom.

Sztukę uprawia się po to, by uczynić świat piękniejszym, bliższym człowiekowi, zarozumialszym. Sprawą twórcy jest umiejętność trafienia do odbiorcy, ale też świadomość, że nie uda się trafić do każdego.

Dziś dla odprężenia proponuję moje z lekka grafomańskie „dzieła sztuki”. Czy Wam się spodobają, czy też nie, rzecz gustu. Ale spróbować można.

Na początek przytoczę wiersz „Modlitwa niepoprawnego idealisty” zamieszczony przed  laty jako epilog „świątecznego koszyka satyrycznego” p.t. „Kwiaty wałbrzyskie” w „Tygodniku Wałbrzyskim”. Wydaje się, że jego aktualność wcale nie minęła:


„Niebo nad nami rozpal w łunę,
uderz nam w piersi pięścią Ali,
otwórz nam serca jak piorunem
rozdzielasz strugi rwącej fali.

Daj nam uprzątnąć gmach rodzinny
z sprzedajnych graczy i pieniaczy,
niech stanie się jak ptak niewinny
dla ludzi prostych, nie krętaczy.

Nich będzie skromny, ale czysty,
nasz dom wałbrzyski, sercu bliski.

Miastu, gdy z szlamu się oczyści,
obudzi śpiące ideały
- daj rządy ludzi wolnej myśli,
twardych dla prawdy niczym skały.

Bramy starostwa i ratusza
otwórz dla takich demokratów,
dla których ważną czysta dusza,
a nie interes kumów, swatów.

Niech liczy się społeczne dobro,
a nie splendory własnej kiesy ,
niech sprawiedliwość rządzi tobą,
a nie partyjne interesy.

Pozwól odnaleźć w zgliszcz popiele
cząstki błyszczące jak ornament,
by przestał być dla radnych celem
„złoty interes”, lecz diament,
wiekuistego ładu zaranie!

A teraz dla odmiany coś mniej patetycznego, a bardziej lirycznego, no i tym razem bardziej współcześnie, a więc bez rymów:

Rozmowa z córką

pytasz
co to jest śnieg
ten srebrny puch
lgnący do rzęs
przytulony do warg

a ja powiadam
królowa Śnieżka
sypie balowe confetti

pytasz
czemu confetti
na wargach
staje się kroplą łzy
czemu we włosach kolią brylantów
czemu na sosnach nadzieniem ptysia
lub kogiel mogiel
do świątecznej babki

i jeszcze pytasz
czemu królowa
śnieżnym natchnieniem
stroi choinki

więc i ja
pytam się Ciebie Królowo
czemu

a Ona
sypnęła naręczem
jedwabnych płatków
i zalśniły w neonie księżyca
najokazalszym
ornamentem

To oczywiście nie wszystko, czym mogę się pochwalić, ale inne wiersze zostawiam na inną okazję.

Fot. Marzena M.

1 komentarz:

  1. Witam Staszku! Wspaniałe wiersze.Takie,przypominające dawne czasy. Przypomniałem sobie jedną naradę z Kuratorem Oświaty w Dusznikach Zdroju,kiedy do ówczesnego Kuratora J.N. wypowiedziałeś kilka słów wierszem zresztą satyrycznych i natychmiast zwrócił na Ciebie uwagę w sensie pozytywnym.Przy każdej okazji w kuluarach przypominał te Twoje rymowane docinki. Uważam,że od czasu do czasu możesz napisać kilka rymowanych słów.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń