Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

poniedziałek, 16 września 2013

Urok naszych łąk i pól




 Niestety, lato już za nami, prysnęło jak bańka mydlana, odleciało w siną dal. Dobrze, że mamy obecnie techniczne możliwości by jego refleksy zatrzymać na dłużej, utrwalić w pamięci, skupić się na szczegółach, które w skwarze słonecznym umykają naszej uwadze.
O urokach naszych sudeckich krajobrazów można znaleźć w moim blogu sporo materiału. Obok opisów barwne fotografie. Wszystko po to, by podzielić się z Czytelnikami osobistymi fascynacjami i zachęcić do bliższego poznania naszych stron ojczystych.
Bardzo się cieszę, że znajduję w moich zachwytach wielu sojuszników, ich pozytywne komentarze, rozwinięcia i uzupełnienia, sprzyjają lepszemu poznaniu otaczającej nas przyrody i krajobrazów, służą poprawie nastroju i optymistycznemu podejściu do życia.
O tym, że jest się czym zachwycić i że wcale nie muszą to być miejsca widokowe w górach, ale wystarczą nasze polany leśne, pola i łąki pod lasami, świadczy moje niezapomniane przeżycie, z którym chcę się podzielić z moimi Czytelnikami. Pamiętam, że było to na wiosnę 1996 roku, kiedy oddawaliśmy do użytku zagospodarowaną turystycznie część głuszyckich podziemi pod Osówką. Ponieważ zadanie to było realizowane w części ze środków unijnych przyjechał do nas na inspekcję brukselski urzędnik, Anglik, w towarzystwie tłumaczki z naszego świdnickiego WOPR-u. Kiedy podjeżdżaliśmy pod Osówkę duże połacie przydrożnych łąk pod lasami pokryte były dywanami polnych  różnokolorowych kwiatów. Normalnie nie zwrócilibyśmy na to uwagi. Tymczasem baczny obserwator z Londynu dostrzegł rzeczywiście niezwykłe piękno tych miejsc i począł dokładnie wypytywać o nazwy i  szczegóły uprawy tych kwiatów, kto się tym zajmuje, gdzie można nabyć nasiona. Nasza tłumaczka nie wiedziała co ma powiedzieć. Aby zrobić dobre wrażenie poprosiłem tłumaczkę by przekazała Anglikowi, że jest to zastrzeżona tajemnica naszych ogrodników, a nasiona można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Faktem jest, że kwitnąca łąka robiła rzeczywiście duże wrażenie i trudno uwierzyć, że była samoistnym tworem przyrody bez jakiegokolwiek udziału człowieka. Po całej inspekcji Anglik powiedział, że Osówka wywarła na nim duże wrażenie, ale największe  -  nasze kobierce kwiatowe.
A że jest się czym zachwycić, świadczyć mogą kolejne, świeże jak bułeczki wprost z piekarnika, tegoroczne fotki z naszych łąk i pól.











Fot. Marzena Michalik

8 komentarzy:

  1. W Polsce jest tak wiele pięknych miejsc, urokliwych zakątków. Można wędrować do woli i chłonąć piękno otaczającej przestrzeni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne są ogrody tworzone przez ludzi lecz uroku łąk kwitnących nic nie jest wstanie zastąpić .Kiedyś często chodziliśmy na długie spacery podziwić piękno przyrody ,ale niestety teraz zdrowie nie pozwala i lata nie te.Fotografie są śliczne i świetnie oddają urok nadchodzącej jesieni .Pozdrawiam Teresa N.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo urzekające są te zdjęcia pięknej, górskiej łąki. Uwielbiam przechadzać się polnymi ścieżkami, podziwiając kwitnące kwiaty i zioła.
    Nawet wymyśliłam sobie, by przy moim grobie, z jak najmniejszą płytą z nazwiskiem, rosła brzózka, a jeśli kwiaty, to zawsze polne. Chociaż zmarłemu i tak to już obojętne.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. ****Kraj ojczysty***
    Cudze chwalicie,swego nie znacie,
    Sami nie wiecie co posiadacie.
    Alboż nie śliczne te wioski liczne?
    Ten kraj kochany,bogate łany?
    Bujne ogrody,łączka wesoła,
    Na której trzody widzisz dokoła.
    **W.Pol-frag.**
    Wincenty Pol miał rację,odkrywajmy piękno naszej okolicy,wystarczy się tylko rozejrzeć i docenić perełki fauny i flory naszego regionu.Okazuje się,że jest ich naprawdę wiele.
    Na uroczych zdjęciach uchwyconych zostało wiele ziół:żółty wrotycz(2 od dołu)-pięknie pachnie,ma niezwykłe właściwości lecznicze,nie lubią go kleszcze,jest ozdobą w moim ogrodzie;różowa wierzbówka kiprzyca(4 od d.)-dobra na zimowe herbatki;żółty ostrożeń warzywny(3 od d.)-zwany też czarcie żebro-dawniej wierzono,że ma cudowną wręcz magiczną moc.Jego obecność jest niezbędna wśród flory i fauny łąkowej.

    Nasz region promowały także znane gwiazdy filmu na 3.edycji"Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski".(8.09.13.)
    www.hommagekieslowski.pl/pl/hommage"
    www.youtube.com/watch?v=3AZCkmDNFrY"
    www.youtube.com/watch?v=j99CEgm3UXc"
    Przegapiłem"czerwony dywan":)

    A w niedzielę mimo deszczu udałem się na Małą Sowę by zapalić znicz na miejscu katastrofy samolotu UTI MiG 15(16.09.1958).To już 55 lat temu!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję z serca za wszystkie komentarze, świadczące o wrażliwości na piękno przyrody. Miło mi, że fotograficzny debiut mojej córki Marzeny w ostatnich postach spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem. WRC jak zwykle ubarwił to wszystko świetnie dobranym wierszem, no i znajomością kwiatostanu naszych łąk.
    Dziękuję Karolinie i Annie, i Teresie, że zaglądają wciąż do mojego blogu, bardzo sobie cenię ich opinie. Wrzesień przerwał passę słonecznego nieba, ale poczekajmy z nadzieją na złotą polską jesień. Wszystkiego miłego !

    OdpowiedzUsuń
  6. W rankingu portalu Wirtualna Polska,zamek Książ uplasował się na trzecim miejscu.Internauci wybierali z grupy 15 zamków.Na Malbork zagłosowało 26% głosujących,18% na Wawel,17% Książ.Zamek Książ odwiedza coraz więcej turystów.

    Gminy powiatu świdnickiego wyraziły chęć przystąpienia do Aglomeracji Wałbrzyskiej.
    Aglomeracja Wałbrzyska powiększy się o kolejne gminy:Świdnica,gmina wiejska Świdnica,Strzegom,Żarów,Jaworzyna Śląska,Dobromierz,Marcinowice.
    Spowoduje to wzrost znaczenia Ag.Wałb.w Polsce.

    Goszczący w Nowej Rudzie członek zarządu woj.dolnośląskiego-Jerzy Tutaj stwierdził,że świat nie kończy się na autostradzie A4 i konieczna jest przebudowa 300 kilometrowej Drogi Sudeckiej.Wpłynie to na rozwój ekonomiczno-gospodarczy Sudetów.
    Poruszano temat reaktywacji kopalni.Trwają badania złóż,decyzja o ewentualnym uruchomieniu kopalni może być podjęta po wykonaniu odwiertów.
    Tylko żeby realizacja tych wszystkich planowanych inwestycji nie przypominała budowy autostrad i stadionów w Polsce-premie,premie i nagrody.
    :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Sukces zamku "Książ" winien stanowić początek akcji promującej region wałbrzyski i noworudzki jako region turystyczny. Potrzeba nam takich sukcesów by przyciągnąć turystów i wycieczkowiczów z kraju i zza granicy, a jak będzie droga sudecka, będzie o to znacznie łatwiej. To co piszę, to oczywiście frazesy, ale trzeba je powtarzać by dotarły tam gdzie trzeba. Dziękuję WRC za garść interesujących informacji, a przy okazji za kolejne pakieciki znakomitych fotografii, mam już materiał do albumu ziemi noworudzkiej. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  8. Gratuluję córki. Widać, że ma talent, bo kadruje i naprawdę pomysłowo!

    OdpowiedzUsuń