Blog to miejsce do podzielenia się na piśmie z innymi internautami moimi fascynacjami. Dotyczą one głównie regionu wałbrzyskiego, w którym przeżyłem już ponad pół wieku Będę o nim pisał, dzieląc się z Czytelnikami moimi refleksjami z przeczytanych książek i osobistych doświadczeń związanymi z poznawaniem jego historii i piękna krajobrazów.

niedziela, 9 listopada 2014

Stara Nowa Kopalnia w Wałbrzychu

Szyb Jana kopalni "Julia" w Wałbrzychu

Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu wywołuje gwałtowne reakcje, zwłaszcza teraz w momencie szczytowym kampanii wyborczej. Można sobie pofolgować i rzucać gromy na prezydenta miasta, że pozwolił na wydatkowanie na ten cel grubych pieniędzy z kasy miejskiej, podczas gdy miały to być tylko i wyłącznie pieniądze europejskie. Wiadomo, jak się chce psa uderzyć, to się kij znajdzie. Piszę to pod adresem krytykantów projektu. Nie mam zamiaru wchodzić w szczegóły tego sporu, jestem pewien, że Roman Szełemej, który został prezydentem, gdy projekt znajdował się już w stadium realizacji, nie mógł postąpić inaczej. Trzeba było brnąć dalej w robotach renowacyjnych i stanąć na głowie, by dojść do celu. A cel jest szczytny i jest już bliski apogeum.  To zaś co się stało może w dużej mierze zaważyć na przyszłości miasta i jego mieszkańców.

Pisze o tym Lucyna Róg w całostronicowej rozmowie z architektem Mirosławem Nizio, jednym z głównych projektantów tego przedsięwzięcia. Wywiad w sobotnio-niedzielnym, wrocławskim dodatku „Gazety Wyborczej” nosi tytuł „Czas na zajęcie się duszą projektu Starej Kopalni.”
Jakoż rzeczywiście – nadszedł czas na to by mądrze wykorzystać roboty rewitalizacyjne budynków i otoczenia dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia” ( zwanej w PRL-u„Thorezem”) i jak najszybciej starać się uczynić z tego miejsca coś w rodzaju Centrum Kultury. Dla dużego, dość zaniedbanego Wałbrzycha może to okazać się miastotwórcze. Już w tej chwili mamy tu muzeum górnictwa, atrakcyjne miejsce do zwiedzania dla wycieczek i osób przyjezdnych, a obok tego muzeum ceramiki i porcelany, drugiego przemysłu, z którego w przeszłości zasłynął Wałbrzych.

„Pokażemy, jak wyglądała praca górników i technologie które wykorzystywali, mówi Mirosław Nizio. Duży nacisk położymy na prezentowanie aspektów społecznych życia górników i ich rodzin, komunizmu w Wałbrzychu i walki z nim. Wskażemy, czym charakteryzowała się kopalniana architektura. Zaplanowaliśmy również nietypową salę w dawnej maszynowni, gdzie poprzez dźwięk, obraz i mapping będą prezentowane turbiny i inne maszyny górnicze.”

Miejsce to stanie się dla Wałbrzyszan centrum kultury. Będzie tu działał Zespół Pieśni i Tańca i Wałbrzyski Ośrodek Kultury, sale biblioteczne i sale widowiskowe. Będą się odbywały koncerty i występy artystyczne, konferencje naukowe itp. Jednym z pomysłów jest powołanie zespołów sztuki rzemieślniczej, takich jak rymarstwo, stolarstwo, złotnictwo, ślusarstwo, by w parku można było się tego nauczyć. Planowane są warsztaty fotografii i pracy z komputerem. To oczywiście tylko kilka z pomysłów zagospodarowania odrestaurowanych, kopalnianych obiektów.

„Myślę, że Wałbrzych zyska piękny ośrodek wyposażony obok najnowocześniejszej technologii, także w to, co najważniejsze, czyli w duszę” – dodaje Lucyna Róg.
Nazwa Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia” nie bardzo pasuje do rzeczywistości, bo odnowione budynki, wieże wyciągowe i kopalniane konstrukcje lśnią teraz świeżością i czystością, przyciągając uwagę osób przejeżdżających lub przechodzących. Wszystko to emanuje nowością.

Najlepiej przekonać się o tym osobiście, bo już w niedzielę, 9 listopada 2014 roku nastąpi uroczyste otwarcie długo oczekiwanej przez miasto inwestycji. Od tego momentu można będzie zwiedzać muzeum górnictwa i ceramiki, wspiąć się na wieżę widokową by obejrzeć kopalnię i miasto z góry i nacieszyć oczy odnowioną architekturą zabytku. To na początek, zanim Park Wielokulturowy nie zacznie pracować pełną parą.

4 komentarze:

  1. W Nowej Rudzie czego nie wyburzono,to próbuje się wyremontować i przeznaczyć na"szczytne"cele-tego domagają się żyjący jeszcze górnicy.
    Obwodnicę Nowej Rudy planowano już w latach 90-tych ub.wieku.Po wielu,wielu latach budowy,przekroczeniu budżetu(prawie 100 mln)wreszcie(?)dożyłem końca tej"męczarni"i obwodnica będzie oddana tuz przed wyborami:)))
    W planach jest obwodnica Słupca i Głuszycy-końca tych inwestycji to ja już nie doczekam!!

    "Nie ma już człowieka pracy.Pozostał robotnik-ktoś gorszy,ktoś,komu się nie udało"
    Ale kogo to w dzisiejszych czasach interesuje,robotnik we współczesnej kulturze nie istnieje?
    Po co komu bohater skompromitowanego systemu?"
    "Tkacze"-film Anny Molskiej-obraz oparty na dramacie z 1892,napisany przez noblistę Gerharta Hauptmana.Polecam!
    "artmuseum.pl/pl/filmoteka/praca/molska-anna-tkacze"

    Mgły opadają więc zabieram ślubną,pieska i udajemy się na"pielgrzymkę"-tutaj:
    "wielkasowa.eu"
    Miała być kapliczka-będzie kościół.Kolejna góra przywłaszczona przez Kościół.Na to pieniądze się znalazły i to w najbiedniejszej gminie w Polsce-Gminie Pieszyce.Oczywiście kościół powstaje z"datków".
    Śmiać się czy płakać tak jak ci"patrioci!!??
    "www.youtube.com/watch?v=OAB8AJ_P-R4"
    Miłej niedzieli:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Za tę obwodnicę klaniam się Nowej Rudzie czapką do ziemi. Głuszyca może się załapać, bo są pieniądze na taki cel w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jest szansa na dobrego burmistrza więc może się uda. Tylko już wtedy będzie się Głuszycę omijać z daleka, co nie jest takie dobre.
    Dziękuję Henryku za ciekawe refleksje. Kościół na Wielkiej Sowie - Świat się śmieje ! Szkoda słów.
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  3. A ponadto Henryku - Tuska ni ma, idzie zima !

    OdpowiedzUsuń
  4. Na stronie internetowej "wałbrzyszek com" czytam o przebiegu uroczystości otwarcia "SDtarej Koplani" w dniu 10 listopada, co następuje:
    Podczas uroczystości otwarcia obiektu zaprezentowany został film ukazujący historię tego miejsca. W swoich wystąpieniach mówił też o nim Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Wicepremier Tomasz Siemoniak, Minister Kultury Małgorzata Omilanowska i Doradca Prezydenta RP Jan Lityński. Prezydent Szełemej zwracał również uwagę na fakt, że tego typu obiekt, tej wielkości jest rzeczą unikalną nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Możliwe też było zwiedzanie "Starej Kopalni", w tym Starej Kuźni, Maszynowni, Centrum Ceramiki, trasy podziemnej i wieży widokowej. Otwarte zostały też dwie wystawy: „Polska grafika warsztatowa" pod kierownictwem Rektora Akademii Sztuk Pięknych Piotra Kielana i wystawa niezwykłych prac wałbrzyskiego grafika Tomasza Marońskiego. W części artystycznej natomiast zebranym gościom zaprezentowała się Orkiestra Górnicza i Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

    OdpowiedzUsuń